سبک زندگیمقالات

چرا خانواده‌های ایرانی کمتر از اینترنت استفاده می‌کنند

این یک حقیقت است که استفاده از اینترنت در کشور در سطح خانواده‌ها بیشتر جنبه سرگرمی دارد و برای امور مهمتر کمتر به سراغ این ابزار کارآمد می‌رویم. در این مقاله قصد داریم از زبان آمار به بررسی این موضوع بپردازیم.

چندی پیش از سوی مرکز آمار ایران طرح آمارگیری «برخورداری خانوار و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» صورت برگزار شد که در آن تلاش شد تا وضعیت استفاده کاربران ایرانی از اینترنت، علائق، تمایل و سایر بخش‌ها استخراج شود.

در نتایج اولیه این طرح مشخص شد که ۲۶ میلیون نفر از جمعیت ایرانیان بالای ۶ سال و در شهرها و روستاها کاربر اینترنت نیستند. این تعداد شامل ۱۱ میلیون و ۸۶۴ هزار مرد و ۱۴ میلیون و ۱۳۸ هزار زن می‌شود.

در ادامه مرکز ملی آمار با جمع‌آوری اطلاعات در این خصوص ۱۱ دلیل عدم استفاده کاربران ایرانی از اینترنت را دسته بعدی و اعلام نموده است.

عدم استفاده از اینترنت در ایران
عدم استفاده از اینترنت در ایران

در نتیجه‌ای جالب، تعداد ۱۸ میلیون و ۳۰۷ هزار نفر از افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند دلیل آن را عدم نیاز به این ابزار اعلام نموده اند.

در عین حال ۷ میلیون و ۱۵ هزار نفر نیز به دلیل اینکه اعلام نموده‌اند در استفاده از اینترنت، اعتماد به نفس، دانش و یا مهارت کافی ندارند سعی می‌کنند زیاد به سراغش نروند.

بالا بودن هزینه، دلیل ۳.۵ میلیون ایرانی برای عدم تمایل به استفاده از اینترنت است و در همین راستا بیش از یک میلیون و ۳۰۰ ایرانی اعلام نموده‌اند به دلیل نگرانی از امنیت اطلاعات و حریم خصوصی، از استفاده از اینترنت اباء دارند.

عدم دسترسی به خدمات اینترنت مناسب در محل زندگی نیز علت اصلی عدم استفاده بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار ایرانی از این شبکه مهم عنوان شده است.

پدیده‌های فرهنگی، تجربه نامناسب و قرار گرفتن در معرض محتوای مضر اینترنتی دلیلی بوده که بیش از یک میلیون و ۷۶۹ هزار نفر از کاربران در ردیف علل عدم تمایل خود به اینترنت اعلام نموده‌اند.

با وجود اینکه بحث تبلیغات، آگاهی‌های عمومی و ارتباطات در زندگی ما تا حد زیادی گسترش داشته، ۲ میلیون و ۷۰۹ هزار نفر از مردم کشور، عدم اجازه استفاده از اینترنت را دلیل اصلی خود برای عدم دسترسی به این ابزار اعلام نموده و در همین حال ۷ میلیون و ۷۶۹ ایرانی نیز اعلام کرده‌اند که هیچ شناختی از اینترنت ندارند.

قریب به یک میلیون و ۲۳۱ هزار ایرانی هم معتقدند که در اینترنت محتوا و خدمات مرتبط، مناسب و قابل استفاده چندانی وجود ندارد. افرادی که توانایی خواندن و نوشتن ندارند نیز نزدیک به ۷ میلیون و ۹۳۶ هزار نفر می‌شوند که آنها نیز قادر به استفاده از اینترنت نیستند.

عدم استفاده از اینترنت در ایران
عدم استفاده از اینترنت در ایران

در این آمار ۵۹۰ هزار و ۲۴۹ نفر ایارانیان نیز اعلام نموده‌اند معلولیت‌های جسمی و یا ناتوانی حرکت عامل اصلی عدم گرایش آنها به استفاده از اینترنت است.

طبق تعریف مرکز آمار ایران، کاربر اینترنت کسی است که در یک بازه زمانی ۳ ماهه با اتصال به شبکه اینترنت، حداقل از یکی از خدمات اینترنتی استفاده کرده باشد.

در پایان این طرح اعلام شده که ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۶۴ درصد است و ۷۷ درصد خانوار شهری و ۵۷ درصد خانوار روستایی در محل سکونت خود به اینترنت (از همه نوع) دسترسی دارند.

0 0 vote
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن