فیلم و سریالمقالات

نقد و بررسی فصل اول سریال ۱۳ دلیل برای اینکه

به نقد و بررسی فصل اول سریال ۱۳ دلیل برای اینکه (Reasons why13) می پردازیم،با ریور وب همراه باشید.

 

داستان

درباره دختر نوجوان ۱۵ ساله‌ای به نام هانا بیکر است که خودکشی کرده و ۱۳ نوار کاست از خود ضبط و به جا گذاشته ، با مقصر شمردن ۱۳ نفر وقایع منجر به خودکشی‌اش را تعریف کرده است. کاراکتر اصلی سریال، کلی جانسون، دوست هانا است که به این‌نوارها گوش می‌دهد و به دنبال مقصر اصلی خودکشی آن می باشد. سریال ۱۳ دلیل برای اینکه (Reasons why13) به خوبی احساسی را که کلی هنگام گوش دادن به این کاست‌ها تجربه می‌کند، به تماشاگر منتقل می‌کند. در انتهای هر قسمت، تصور می‌کنید که غیر ممکن است اپیزود بعدی از این تاریک‌تر باشد.

اگرچه سریال  ۱۳ دلیل برای اینکه (Reasons why13)، توجه اصلی خود را روی خودکشی یک دختر نوجوان گذاشته است، اما بدون اینکه به دنبال تحلیل مسائلی چون آزارهای روانی و جسمی و مشکلات سیستم آموزش برود، اتفاقات درون فیلم را به تصویر کشیده و هوشمندانه، وظیفه تفکر و اظهار نظر درباره این مسائله را به بیننده واگذار می‌کند.سریال  ۱۳ دلیل برای اینکه (Reasons why13)، بسیار بی‌پرده و صریح است و بر خلاف دیگر سریال‌های نوجوانانه، برای جذب مخاطب خود به خودسانسوری دست نمی‌زند و می‌گذارد تا وقایع فیلم، تأثیر خود را بر جای بگذارند.

13 دلیل برای اینکه reasons why

خودکشی

سریال ۱۳ Reasons Why به هیچ وجه خودکشی هانا بیکر را تقدیس نمی‌کند و آن را تصمیم درستی نمی‌داند، بلکه تنها اتفاقاتی را نمایش می‌دهد که یک دختر نوجوان را به ورطه ناامیدی می‌کشانند و باعث می‌شوند تا او مرگ را به تحمل زندگی ترجیح دهد،سازندگان سریال، همچنین از سیاه و سفید کردن کاراکترهای سریال و تقسیم آن‌ها به دو جبهه خوب و بد پرهیز کرده‌اند. در طول سریال، اگرچه از نظر هانا بیکر، این ۱۲ نفر باعث خودکشی او شده‌اند، اما خود هانا یک فرد بی‌گناه، معصوم و بی‌خطا نمایش داده نمی‌شود. ما در طول سریال، شاهد تأثیر مخرب خودکشی هانا بر زندگی والدین و دوستانش هستیم

بازیگران سریال نیز اگرچه اکثرا جوانانی زیبارو و جذاب هستند، اما کاملا مناسب نقش‌هایشان انتخاب شده‌اند و ظاهرشان، دلیل اصلی انتخاب آن‌ها نبوده است. دیلان مینت، سرانجام فرصتی پیدا کرده تا دامنه وسیعی از توانایی‌های بازیگری خود را نشان دهد.

13 دلیل برای اینکه reasons why

برچسب ها
0 0 vote
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن