فیلم و سریال

بررسی فیلم Transformers: The Last Knight

فیلم تبدیل شوندگان با انتشار قسمت اول بیننده های زیادی را به خود جلب کرد با قهرمان های جدیدی آشنا و عاشق آن ها شدند،و با چیزی که به چشم خود تا به حال از نوع آن ندیده بودند و حدس نمی زدند که با این طور فیلمی در سینما یا اصلا به تولید شود روبه رو شوند،خب فیلم تا قسمت چهارم مسیری عالی هم از نظر بیننده و هم نظر امتیاز های متاتریک داشت که متاسفانه با انتشار قسمت پنجم این رویه ها به طور خیلی فجیع کاهش یافت،به بررسی فیلم زیبای تبدیل شوندگان: آخرین شوالیه به طور کامل می پردازیم.

داستان

 شکسته شدن قهرمان‌های اصلی مجموعه را روایت می‌کند. این فیلم تعریف جدیدی از آن چه که به یک شخص قهرمان می‌گوییم، ایجاد خواهد کرد. انسان‌ها و تبدیل شوندگان در جنگ هستند و اپتیموس پرایم آن‌ها را ترک کرده است. کلید نجات آینده در اسرار پنهان گذشتگان که به خاک سپرده شده و تاریخ پنهان اعضای تبدیل شوندگان بر روی زمین نهفته است. نجات زمین به اتحاد میان کید یگر، لرد انگلیسی و بامبل‌بی بستگی دارد، هرچند این اتحاد احتمالا ضعیف و سست خواهد بود و کمی بعید است رخ دهد.

عناصر سرگرم کننده

در سالهای گذشته آثار دنباله دار فراوانی بوده اند که سازندگانشان از یک برهه زمانی خاص، تصمیم به تغییر استراتژی در ماهیت اثرشان گرفتند و تغییر رویه دادند. مثال واضح در این مورد را می توان « سریع و خشمگین » دانست که از قسمت پنجم سازندگان ترجیح دادند به جای تمرکز بر رنگ و سرعت ماشین ها و مسابقات زیرزمینی شان که در حال به نابودی کشاندن این عنوان بود، عناصر سرگرم کننده ژانر اکشن که زد و خورد و اسلحه هم شامل آن می شد را نیز به داستان اضافه نمایند که باعث شد این عنوان تا به امروز دوام داشته باشد و یکی از پرفروش ترین آثار دنباله دار تاریخ سینما نیز شود. اما حکایت سری فیلمهای « تبدیل شوندگان » بطور کامل متفاوت است.

سری فیلمهای Transformers بدون کمترین لغزشی، همان روندی را در سینما طی کرده اند که در قسمت نخست باعث موفقیتشان شد و حالا یک دهه است که با همان سبک و سیاق هر چند سال یکبار، عنوان جدیدی از این اثر را روانه سینما می کنند و به تکرار آنچه که یک دهه پیش خلق کرده اند مبادرت می ورزند.

transformers_main.0

چرا!

سوالی که فیلم از خیلی جهات مطرح می کند این است که “چرا؟” و این فقط یک چرا معمولی نیست مربوط به برنامه های بیشمار ، میانبرها ، تصمیمات شخصیت و هر چیز دیگری است که درقسمت آخرین شوالیه اتفاق می افتد. سوال “چرا؟” به نظر می رسد که یک فیلم تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه در یک منظره بلاکچین که داستانهای بهتری ، جهت بهتر و مجموعه های بهتر ارائه می دهد ، در چه هدفی خدمت می کند. چرا باید فیلم های Transformers مایکل بی را تحمل کنیم که بتوانیم خیلی بهتر عمل کنیم؟

آخرین شوالیه با تعجب آور شروع به یادداشت نویدبخش می کند که بی می تواند کمی تغییر کند و فرصتی را برای انجام صحنه نبرد قرون وسطایی قبل از پیروی از Merlin بدست آورد (استنلی توچی با داشتن توپ و استفاده از نقش خود ، مثل همیشه). شارلاتان که کشف می کند که Transformers ها روی زمین بوده اند ، و برای کمک به پادشاه آرتور و شوالیه هایش با آنها معامله می کند.

تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

سایبرتون

۱۶۰۰ سال را به جلو برید و آپتیموس پرایم کبیر (پیتر کالن) در جستجوی سازنده خود است. هنگامی که او به سیاره خانه خود سایبرتون رسید ، او تلاش کرد که رهبر خود را نابود کند با اون بلاهای طبیعی که بر سر گروه پرایم آورد ولی پرایم تحت طلسم شر کوینتسا شیطان (Gemma Chan) قرار داده شد و به او گفت که باید زمین را نابود کند تا سایبرتون زندگی به آن برگردد و بهتره بگم او را شستشوی مغزی داد که را متقاعد کند که به نتیجۀ خود هم رسید.

پس از آنکه ما دنبال کاد یاهگر (مارک والبرگ) ، که با یک طلسم باستانی می رود و او را روی رادارهای عجیب سر ادموند بارتون (آنتونی هاپکینز) قرار می گیرد ، از مسیری که در پیش داشت خارج می شود. بنتون همچنین به استاد آکسفورد ، ویویان ومبلی (لورا هادوک) نیاز دارد تا بتواند افراد مرلین را پیدا کند که مانع از بین رفتن زمین شود. اوه ، و همچنین یک نیروی نظامی به نام “TRF” وجود دارد که وظیفه آنها متوقف کردن تبدیل شوندگان است که بهتر از این مگه چیزی دیگه ای هم است.

تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

شخصیت ها تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

در تمام این سالها سازندگان نه توجهی به شخصیت های داستان داشته اند و نه اصولاً از نبردها جز شلوغ کردن بی خود و بی جهت تصویر بهره ای جستند. آخرین شوالیه نیز دقیقاً تکرار همان روند همیشگی می باشد.

کلیات این اپیزود مشابه قسمت های قبلی اثر می باشد با این تفاوت که مجموعه ای از خرده پیرنگ ها به مجموعه اضافه شده اند که فاقد هرگونه ارزش هنری و تجاری می باشند و صرفاً در کلیات داستان قرار گرفته اند تا عرصه خالی نباشد. داستان های فرعی شامل انگیزه های شخصی و خصومت ها که به یکباره با داد و فریاد حل می شوند و شخصیت هایی که می دانیم قرار است در تقابل ربات های غول پیکر به این سمت و آن سمت جهش نمایند. جالب آنکه سرنوشت تمام شخصیت های داستان در بدو ورود عیان می گردد و تمام قوانین کلیشه شامل حال آنان گردیده است.

تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

مایکل بی

فیلم واقعا گزینه‌ی بسیار خوبی برای به نمایش گذاشتن قدرت پردازش تلوزیون‌های فروشی در پشت ویترین مغازه‌ها است. از همین رو پیشنهاد می‌کنم که اگر قصد تماشای این فیلم را دارید؛ پیش از شروع به تماشا کردن، به اندازه‌ی دو ساعت پاپ‌کورن به اندازه‌ی کافی به همراه نوشابه تهیه کنید و سپس هنگام هم صحبتی با جمعی از دوستان و بگو و بخندهای دوستانه، به تماشای The Last Knight بنشینید و اینگونه به طور کامل محصولی که مایکل بی برای شما تدارک دیده را مشاهده کنید.

مایکل بی در تلاش است با ریتم دیوانه‌وار خود اجازه نفس کشیدن به تماشاگران را ندهد. به هر حال این روش اوست. وقفه‌های موجود در فیلم برای به اصطلاح شکل‌دهی به کاراکترها، آن‌قدر کم هستند که می‌توان آن را به میزان بارش برف در مانیل، پایتخت فیلیپین تشبیه کرد! کارگردان اهمیتی نمی‌دهد که شما جذب داستان شده‌اید یا نه، بلکه تنها قصد دارد با تصاویر شلوغ حواس شما را پرت کند.

نمایش بی نظیر!

شاید این روش برای پنج دقیقه جواب بدهد، ولی مسلما به نصف فیلم نرسیده، دل تماشاگر را می‌زند. روش مایکل بی نشان داد که یک اکشن بدون ساختار می‌تواند از خودبینی درونی هنرمندان خودخواه نیز خسته‌کننده‌تر باشد. هنوز فیلم به نیمه نرسیده بود، به زور خودم را بیدار نگه داشته بودم. تنها تکان‌های ناگهانی تماشاگران صندلی عقب بود که خواب را از سر من می‌پراند.

به هرحال این توضیح هیچگونه توهینی به این فیلم به حساب نمی‌آید و بلکه تنها اشاره‌ای به اهداف به ثمر نشسته‌ی سازندگان این فیلم دارد که کاملا در تولید محصولی که مد نظرشان بوده موفق شده‌اند. کاملا پیداست که مایکل بی و تیم فیلم سازی‌اش در پروسه‌ی ساخت فیلم تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه اصلا به اضافه کردن شاخ‌و‌برگ‌های اضافه بر خط داستانی اصلی فکر نکرده‌اند. از همین رو تنها چند شخصیت جدید در فیلم برای اولین بار به نمایش گذاشته می‌شوند که هیچگونه شخصیت پردازی به یادماندنی و جذابی ندارند تا با هنرنمایی خود، وقت و حوصله‌ی بینننده را تا شروع نبرد و تعقیب و گریز بعدی بخرند.

تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

جلوه های ویژه تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

 حتی سازندگان اثر هم چنین درخواستی از مخاطب نداشته‌اند و ما در تمام مدت، در کمپین‌های تبلیغاتی ساخته‌ای مانند «آخرین شوالیه» شاهد پوسترها، عکس‌ها و تریلرهایی هستیم که می‌گویند این فیلم را ببینید و ساعاتی سرگرم شوید و سپس برای همیشه فراموش‌شان کنید. حتی پیرنگ داستانی اصلی اثر هم که حداقل در ظاهر به شدت جلوه‌ی ویژه به شدت خیره کننده و خاصی دارد هم در پس جلوه‌اش فریاد می‌زند که می‌خواهد در ارائه‌ی یک تجربه‌ی یک‌بار مصرف اما واقعا لایق تماشا موفق باشد.

پس با این اوصاف، اگر ما هم با نگاهی این‌چنین سراغ آن برویم است که می‌توانیم قضاوت درستی در رابطه با دقایقش ارائه کنیم. چون آخرین شوالیه و فیلم‌هایی مانند آن را به هیچ دلیلی به جز سرگرم‌شدن نباید تماشا کنید. این فیلم، به معنی واقعی کلمه چیزی ندارد که از منظر هنری جذب‌تان کند ولی مثلا کارگردانی اکشن‌هایش به قدری عالی است که در میان سی‌جی‌آی‌های دیوانه‌واری که از چپ و راست سرازیر می‌شوند، چشمان‌تان را خیره می‌کنند.

 26box1-superJumbo

فیلمسازان

در حالی که بیشتر فیلمسازان به دنبال اقتصادی برای قصه گویی هستند ، اخلاق بی این است که همیشه چیزهای بیشتری را اضافه کند. وقتی بونتون به کید گفت که بامبلبی (اریک آاداهل) در جنگ جهانی دوم جنگید ، کافی نیست فقط یک پوستر متناسب با دوره یا تصویری از Bumblebee نشان داده شود تا بفهمانید که تبدیل شوندگان در حال نبرد با نازی ها است.

نه ، ما به صحنه کاملی از بامبلبی که نازی ها را می کشد ، نیاز داریم. تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه فیلمی نادری است که اطلاعات بیشتری از آنچه لازم دارید به شما می دهد و هنوز هم به یک آشفتگی گیج کننده پایان می دهد. بای هرگز فرصتی را برای بارگذاری فیلم خود با آشغال های غیر ضروری از دست نمی دهد ، گویی که به سادگی از زمان اجرای بیش از حد بیش از حد بیش از حد ، به نوعی به فیلم دامنه “حماسه” می دهد.

transformers1

Transformers

ناامید کننده این است که فیلم های تبدیل شوندگان نباید بد باشند. بله ، روبات های غول پیکر بیگانه که به زمین می آیند و با دیگر روبات های غول پیکر بیگانه مبارزه می کنند یک مفهوم احمقانه است ، اما این بدان معنا نیست که فیلم باید توهین آمیز گنگ یا دردناک باشد. به دست یک کارگردان که بیش از عکسبرداری های فتیشیستی از جت های هواپیما از هواپیما استفاده می کند

، بیشتر به داستان پردازی اهمیت می دهد ، حق رای دادن تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه می تواند باعث شود شما از Optimus Prime ، Bumblebee و انسانهایی که با آنها روبرو می شوید ، مراقبت کنید. حرفی برای گفتن وجود ندارد زیرا یک فیلم اکشن بمب افکنانه دارد بنابراین باید در شخصیت های نمایشگر و کسل کننده غرق شود. شما می توانید هر دو را داشته باشید ، اما بارها و بارها ، Bay هیچ یک را انتخاب نمی کند.

برخی ممکن است استدلال کنند که انتقاد از فیلمتبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه مانند فریاد زدن در دیوار آجری است. همه ما می دانیم که فیلم ها چیست و ترانسفورماتور: آخرین شوالیه به احتمال زیاد یک میلیارد دلار در سراسر جهان خواهد داشت. اما این فرض می کند که کار منتقدان این است که گزارش های مصرف کننده بدون نگرانی بیشتر از هدایت مخاطبان به سمت یک محصول باشد.

transformers1

دولت عیله Transformers

من شخصاً اهمیتی نمی دهم که چه کسی ترانسفورماتور را ببیند و چه چیزی را نمی بیند ، اگرچه من به طور مداوم از این مسئله غافلگیر می شوم که چرا مردم وقتی گزینه های بهتری در دسترس هستند ، آخرین شوالیه را انتخاب می کنند.

درعوض ، برای یافتن هرگونه جنبه بازپرداخت در فیلم تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه ، باید فراتر از آنچه که این فیلم است نگاه کنید و در عوض به آنچه می توانست در دست یک فیلمساز باشد که بیشتر از انفجارها در داستان پردازی سرمایه گذاری می کرد ، باشد. ترانسفورماتورها به طور شگفت آور داستانی مهاجرت هستند در زمانی که مهاجرت یک مسئله مهم است.

نیروی چند ملیتی مقابله با تبدیل شوندگان (TRF) برای نابود کردن ربات‌های فضایی شکل گرفته است. غیر از اپتیموس پرایم (Optimus Prime) که برای یافتن سازنده‌اش زمین را ترک کرده، تبدیل شوندگان جدید همچنان به‌طور منظم از راه می‌رسند؛ آخرین سفینه‌ای که می‌رسد در نیمه ویرانه‌های شیکاگو به زمین برخورد می‌کند و توسط گروهی از کودکان پیدا می‌شود.

TRFها

در مواجهه‌ی یکی از TRFها با کودکان، ایزابلا (Izabella) یکی از بازماندگان جنگ شیکاگو و تبدیل شوندگان همراهش، اسکوییکز (Sqweeks) و کانوپی (Canopy) آن‌ها را نجات می‌دهند، اما در طی این ماجرا کانوپی توسط TRF کشته می‌شود. بامبلبی (Bumblebee) و کید ییگر (Cade Yeager) سر می‌رسند و به آن‌ها کمک می‌کنند فرار کنند، اما ییگر در سفینه قادر به نجات تبدیل شوندگان نیست. ر

، اما رویکرد دولت این است که با همه ترانسفورماتورها به عنوان یک تهدید رفتار کند (ناعادلانه با توجه به این که حتی افراد خوب به نظر می رسد دنباله ای از تخریب را در پی دارند). با یک رویکرد ظریف تر ، این می تواند یک زیرنویس پاداش دهنده باشد ، اما بی می خواست هاپکینز را به مدت ۱۵ دقیقه در مورد اینکه Vivian آخرین خط از مرلین است ، هواپیمای بدون سرنشین را فرو کند.


واکنش منتقدان به فیلم تبدیل‌شوندگان: آخرین شوالیه

رابی کالین (تلگراف)

۸۰از ۱۰۰

اگر هنگام تماشای این فیلم تکنیک‌هایی که روی پرده‌ی سینما می‌بینید مبهوتتان نمی‌کند، پس حواستان جای دیگریست. این جلوه‌های ویژه کار بی را کیلومترها جلوتر از فیلم‌هایی مثل سریع و خشن، مردان ایکس: آخرالزمان و فیلم جدید تام کروز یعنی مومیایی قرار داده است.

ریچارد برودی ( نیویورکر)

۵۰از ۱۰۰

بی‌سلیقگی مطلق تصاویر در فیلم بی و نگاه مبتذل و تجاری آن، به هیچ وجه قدرت تخیل وحشیانه‌ی آن‌ها را کاهش نمی‌دهد.

جاستین چانگ (لس‌آنجلس تایمز)

۵۰از ۱۰۰

اگر سه فیلمنامه‌نویس جدید فیلم (که جایگزین فیلمنامه‌نویس اصلی این سری، یعنی اهرن کروگر شده‌اند) به گونه‌ای بی‌نقص حساسیت جوانانه  ترنسفورمرز را حفظ کرده‌اند، اما حساسیت بصری بی در هر حال رشد کرده و به نقطه‌ای رسیده که شما را از سر خشم تسلیم خود می‌کند.

اریک کوهن ( ایندی‌وایر)

۵۰ از ۱۰۰

یک شلوغ‌کاری بی‌قید و حتی گستاخانه از انفجارهای سی جی آی، گفتگوهای سریع فیلم و هیولاهای آهنی درخشان که در جنگ‌های حماسی نابود می‌شوند. می‌شود گفت در واقع تا حدی هم سرگرم‌کننده است که با عصبانیت مضحک‌ترین فیلم سال را تماشا کنی که چطور راه خودش را می‌رود.

فرانک شک (هالیوود ریپورتر)

۴۰از ۱۰۰

این فیلم یک کار بی‌نظم شلوغ است اما از آنجایی که فیلم‌های قبلی این مجموعه هم همین‌طور بوده‌اند، به نظر نمی‌رسد مخاطبان خیلی اهمیتی به این موضوع بدهند.

Transformers-Last-Knight-1

مایکل فیلیپس ( شیکاگو تریبون)

۳۸از۱۰۰

این تعهد دائمی که همیشه از صحنه‌های پرانرژی اکشن استفاده شود، حتی اگر فقط مقداری آهن، تعدادی آهن دیگر یا انسان‌ها را کتک بزنند، هرگز با استقبال مواجه نمی‌شود. استفاده از تکنیک کراس-کاتینگ نشان می‌دهد که ادیتورها هماهنگی‌ها را از طریق پیام گروهی انجام داده‌اند!

استفانی مری (واشنگتن پست)

۲۵از ۱۰۰

تماشای ترنسفورمرز مثل نشستن در ماشینی است که در حالی که در گل گیر کرده، راننده‌اش گاز می‌دهد. صدا باعث می‌شود فکر کنید ماشین دارد حرکت می‌کند، اما تنها کاری که می‌کند حرکت درجای تایر‌هایش است.

برایان ترویت ( یو اس ای تودی)

۲۵از ۱۰۰

حتی اگر شما عاشق روبات‌های فصایی باشید که در حالی که یکدیگر را کتک می‌زنند، شوخی‌های بی‌مزه می‌کنند، باز هم مجبورید دو ساعت و نیم دردناک را تحمل کنید، در حالی که بزرگترین مشکل نه نبودن طرح داستان، بلکه زیاد بودن تعداد آن است.

پیتر برادشاو (گاردین)

۲۰ از ۱۰۰

به نظر می‌رسد که صحنه‌ی انفجار نهایی، به لحاظ بصری قصد رقابت با فیلم‌های مارول را دارد. اما فیلم‌های مارول هوشمندانه و سرگرم‌کننده‌اند.  ترنسفورمرزها چندان بهره‌ای از این دو فاکتور نبرده‌اند.

رولینگ استون (پیتر تراورس)

۰ از ۱۰۰

ترنسفورمرز: آخرین شوالیه به معنای دقیق کلمه وحشتناک است. این فیلم بدترین فیلم این مجموعه تا به امروز است، دیگر خودتان حسابش را بکنید.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا