هک و امنیت

پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه هک و اینترنت را بشناسید

شرکت بزرگ امریکایی آکامای که در حوزه‌ی ارائه‌ی پلتفرم‌های ابری فعالیت می‌کند، در زمینه‌ی وضعیت حملات سایبری دنیا مطالعاتی انجام داده و بر اساس آن، گزارشی از کشورهایی با بیشترین سهم از حملات در دنیا منتشر کرده است. در این مطلب ده کشور با بیشترین تعداد هکر یا حملات سایبری در دنیا و دلیل احتمالی فعالیت آن کشور در این زمینه را به شما معرفی می‌کنیم.

این شما و این هم ده صدرنشین در لیست بیشترین مجرمان سایبری و متخصص هک:

۱. چین

اولین گزینه احتمالاً برای هیچ کس تعجب‌آور نیست. از هر شخص حرفه‌ای در زمینه‌ی سایبری که سؤال کنید، ابتدا به چین اشاره خواهد کرد. در واقع چینی‌ها برای اینکه به برتری در فضای سایبری نسبت به دیگر کشورها دست پیدا کنند، امنیت سایبری را به عنوان یک فرهنگ ترویج می‌کنند و در نتیجه، سواد سایبری نسبتاً خوبی در میان جوانان تحصیل‌کرده‌ی این کشور شکل گرفته است. همین مسئله از سویی دیگر باعث افزایش جرائم سایبری و تعداد مجرمین در این زمینه شده است. بر اساس تخمین‌های مختلف، حدود ۴۱ درصد از حملات سایبری در دنیا از چین ناشی می‌شوند. بسیاری بر این باورند که شبکه‌های هکری سازمان‌یافته‌ای در چین وجود دارند که توسط ارتش آزادی‌بخش خلق این کشور حمایت می‌شوند. هدف این شبکه‌ها اغلب حمله به شبکه‌های مربوط به دولت امریکا و هم‌پیمانان آن‌هاست.

۲. ایالات متحده‌ی امریکا

چندین سال پیش و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، او در اجلاس سران گروه ۲۰ اعلام کرده بود که امریکا بزرگ‌ترین و بهترین زرادخانه‌ی سایبری را در دنیا دارد. با در نظر گرفتن حملات سایبری معروفی که گفته می‌شود توسط امریکایی‌ها انجام شده، این ادعا چندان گزاف به نظر نمی‌رسد.

پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه هک
پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه هک

برای مثال می‌شود به ویروس استاکس‌نت که توسط آن‌ها و برای از کار انداختن سانتریفیوژها در تأسیسات هسته‌ای ایران به کار گرفته شده بود اشاره کرد. بنا بر تخمین‌ها، ایالات متحده مسئول حدود ۱۰ درصد از حملات سایبری در دنیاست. ضمن اینکه این کشور وطن بسیاری از هکرهای شناخته‌شده و گم‌نام است.

۳. ترکیه

جایگاه سوم به ترکیه اختصاص دارد. از حجم کلی حملات سایبری دنیا، ترکیه سهم ۴.۷ درصدی را به خود اختصاص داده است. هکرهای ترک در سال‌های اخیر فعالیت بیشتری هم از خود نشان داده‌اند و بعید نیست سهمشان در آینده بیش از این افزایش یابد.

۴. روسیه

با توجه به اتفاقاتی مثل درز ایمیل‌های کمیته‌ی ملی دموکراتیک امریکا در سال ۲۰۱۶ و پس از آن، شائبه‌ی دخالت روس‌ها در انتخابات امریکا از طریق حملات سایبری، روسیه در جایگاه چهارم این لیست قرار می‌گیرد. چیزی در حدود ۴.۳ حملات سایبری دنیا توسط هکرهای روس تولید می‌شود. هکرهای روسیه در دنیا شهرت زیادی دارند و به دلیل حملات گسترده به امن‌ترین شبکه‌ها مثل وب‌سایت شرکت‌های گوگل، فیس‌بوک و اپل، مورد تحسین بعضی و البته نفرت بسیاری دیگر قرار گرفته‌اند.

۵. تایوان

«کوچک اما مقتدر» می‌تواند شعار خوبی برای هکرهای تایوانی باشد. این جزیره‌ی کوچک در نزدیکی چین یک قطب بی سر و صدا برای هکرهاست. سهم این کشور از حملات سایبری جهان نزدیک به ۳.۷ درصد است. فراموش نکنید که تجارت آزاد این کشور را به مکانی مناسب برای نقد کردن پول‌های ربوده شده از عملیات هکری تبدیل کرده است.

۶. برزیل

آخرین دوره‌ی المپیک یعنی المپیک ۲۰۱۶ که در ریو برگزار شد باعث تمرکز بیشتر دنیا روی هکرهای برزیلی شد. برزیل با ۳.۳ سهم از حملات در دنیا جایگاه ششم را از آن خود کرده است. در واقع برزیل بالاترین نرخ حملات سایبری را نه تنها در امریکای جنوبی، بلکه در کل نیم‌کره‌ی جنوبی زمین دارد. دلیل حجم بالای جرائم سایبری در برزیل را می‌تواند طبیعت غیرنقدی اقتصاد این کشور دانست.

پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه هک
پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا در زمینه هک

درصد خوبی از مردم برزیل از سامانه‌های پرداخت آنلاین و الکترونیک استفاده می‌کنند که باعث جلب توجه هکرها به آسیب‌پذیری‌های موجود در این سامانه‌ها شده است.

۷. رومانی

رومانی با ۳.۳ درصد سهم از تهاجمات سایبری در مقام هفتم قرار گفته است. جالب است بدانید که در رومانی شهری به نام رمنیکو ولچا قرار دارد که بین همه‌ی مردم به عنوان قطب هکرها و مجرمان سایبری شناخته شده و حتی به آن hackerville نیز می‌گویند. رهگیری بیشتر حملات سایبری نشأت گرفته از رومانی در نهایت به این نقطه ختم می‌شود.

۸. هند

قطب آی‌تی دنیا یعنی هندوستان در زمینه‌ی جرائم سایبری و هکرها هم مطرح است و در رده‌ی هشتم این جدول قرار دارد. در سال‌های اخیر تعداد اینگونه جرائم به شدت رو به افزایش بوده است. در واقع طبیعت زودباور مردم هند باعث می‌شود ساکنین این کشور و حتی توریست‌های هندی در معرض خطر بالای حملات سایبری قرار بگیرند. هکرهای هندی در حدود ۲.۳ درصد از جرائم سایبری دنیا را به عهده دارند.

۹. ایتالیا

مبدأ مافیا و بسیاری از آثار سینمایی بزرگ ژانر جرم و جنایت در زمینه‌ی هک نیز فعال است و با حدود ۱.۶ درصد سهم از حملات جهانی، در جایگاه نهم دیده می‌شود. دو هکر بسیار معروف ایتالیایی به نام‌های لوییجی اوریه‌ما و دوناتو فارانته‌اوریه‌ما در دنیای هک شناخته‌شده هستند. این دو نفر در نفوذ به سایت‌های دولتی و افشای عمومی اطلاعات در موضوع تهدیدهای امنیتی فعال بوده‌اند.

۱۰. مجارستان

دهمین کشور در این لیست مجارستان است. مجارستان نیز کشور کوچکی در اروپاست اما شبکه‌های هکری قدرتمند و پر سر و صدایی دارد. رقابت مجارستان به کره‌ی جنوبی برای جایگاه دهم بسیار تنگاتنگ است و فعلاً در آخرین آمارها، هکرهای مجارستانی مسئولیت ۱.۴ درصد از جرایم سایبری دنیا را به عهده دارند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا