آموزشرپورتاژ آگهیمعرفی سرویس

نکات مهمی که باید در زمان خرید و یا فروش ملک بدانید

خرید ملک یکی از مهم ترین تصمیمات هر فرد در طول زندگی است که اگر مراحل قانونی آن به درستی صورت نگیرد میتواند خسارت بسیار زیادی را داشته باشد. در ادامه این مطلب نکاتی که هنگام خرید ملک و یا خرید آپارتمان باید رعایت شود را با هم مرور می کنیم.

موقعیت ملک

زمین و خانه هایی که در اطراف اتوبان و یا خیابان های اصلی قرار دارند، با آلودگی صوتی و محیطی بسیار زیادی مواجه هستند. از طرفی زمین، با کاربری مسکونی در کنار این اتوبان ها آینده خوبی ندارد. اگر آرامش محیطی برای شما حائز اهمیت است، خرید خانه در کنار اتوبان های اصلی گزینه مناسبی برای شما نیست.

کاربری زمین

به نحوه‌ی استفاده از یک ملک، کاربری گفته می شود. نوع کاربری در سند قید می شود و استفاده از ملک و یا زمین به غیر از کاربری ثبت شده خلاف قانون است. در زمان خرید و یا حتی اجاره خانه به نوع کاربری قید شده در سند دقت کنید.

بررسی سند

امروزه سندها تبدیل به سندهای تک برگ شده و اطلاعات کامل ملک در آن قید شده. قبل از انجام معامله حتما به سند ملک و جزئیات آن توجه کنید.

نورگیر بودن

یکی از موارد بسیار مهم در زمان انتخاب خانه، نورگیر بودن واحدها است. خانه ‌ای که نورگیر مناسبی داشته باشد بزرگ تر و پر انرژی تر به نظر می رسد.

مشاعات

فضاهای اشتراکی ملک که در سند قید نشده، اما همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده می کنند را مشاعات می گویند.

مثل: پشت بام، راهرو، حیاط، آسانسور، ورودی پارکینگ و … . اگر می خواهید از فرهنگ آپارتمان نشینی ساختمانی مطلع شوید حتما در زمان بازدید به مشاعات دقت کنید.

موقعیت پارکینگ و انباری

موقعیت پارکینگ برای هر واحدی باید مشخص شده باشد و مزاحمتی برای فردی ایجاد نکند. پارکینگ هایی که ماشین پشت سر هم قرار می گیرند، به اصطلاح پارکینگ مزاحم هستند. که چالش های بسیار زیادی را برای اهالی ساختمان دارد.

انتخاب واحد

معمولا بهترین طبقه های هر آپارتمان واحدهای میانی آن است. یکی از معایب واحدهای طبقات اول پر سر و صدا بودن است. همچنین این واحدها معمولا در فصل های پاییز و زمستان سرمای بیشتری به نسبت بقیه واحد ها رو تجربه می کنند.

از طرفی انتخاب واحدهای آخر در طبقات بالا هم معایب خاص خودش را دارد. در نتیجه بهترین انتخاب، واحدهای میانی یک آپارتمان است. البته این نکته باز هم بستگی به انتخاب و سلیقه افراد دارد.

بررسی متریال خانه

مهم نیست که قصد شما خرید و یا اجاره آپارتمان باشه، در هر دو صورت باید به متریال استفاده شده در خانه دقت کنید تا در آینده برای شما خسارت مالی ایجاد نشود.

کیفیت کنتورها

کنتورهای برق و کیفیت فشار آب و برق از جمله نکات مهمی است که باید قبل از خرید خانه به آن ها توجه کرد. مخصوصا اگر قصد شما خرید ملکی در مجتمع های مسکونی باشد.

داشتن بالکن و یا تراس

هر خانه‌ای باید یک بالکن و یا تراس داشته باشد. وجود بالکن در نگهداری وسایل اضافه و یا نگهداری از گل و گیاهان بسیار پرکاربرد است.

ساخت اصولی

در ساختمان های در حال ساخت باید عایق رطوبتی، حرارتی و صوتی بکار برده شود. در غیر این صورت مشکلات بسیاری را ایجاد می کند.

زمان مناسبی را برای خرید خانه انتخاب کنید

بهترین زمان خرید خانه، اوایل رونق بازار مسکن است.

نکات مهم در زمان بستن قرارداد

  • مشاور املاک مورد اعتماد پیدا کنید
  • قبل از بستن قرارداد، جواز کسب املاک را بررسی کنید
  • بعد از اتمام قرارداد اقدام به دریافت کد رهگیری کنید
  • بعد از تحویل چک رسید دریافت کنید
  • تمام مفاد قرارداد را کامل مطالعه کنید
  • در زمان خرید خانه های ورثه‌ای، به گواهی انحصار وراثت توجه کنید

اگر در جستجوی آگهی های ملکی مناسب هستید، حتما به سایت شابش مراجعه کنید.

5 2 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
بیک
بیک
3 years ago

عالی

دکمه بازگشت به بالا