رپورتاژ آگهیسبک زندگیمقالات

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰؛ روز پدر چند شنبه است؟

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰

سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ مصادف با ۱۳ رجب ۱۴۴۳،  ۱۵ فوریه ۲۰۲۲ روز پدر است

یکی از دلایل نامگذاری روز ۱۳ رجب به نام روز پدر، این است که حضرت محمد صلی‌ الله در روایتی خود و حضرت علی را پدران امت اسلام نامید و فرمود: انا و علی ابوا هذه الامه. یعنی من و علی پدران این امت هستیم. به جز  این، صفات حضرت علی علیه السلام  بیش از هر شخص دیگری نشانگر صفات پدرانه است.

تاریخ روز پدر ۱۴۰۰

حضرت علی (ع) بسیار یتیم‌نواز بود و برای یتیمان شهر جای پدر از دست رفته‌اشان را پر می‌نمود. ابوالطفیل در این باره می‌گوید: «علی (ع) در دوران حکومت خود افراد بی‌نوا و نیازمند را مورد توجه بسیار قرار می‌داد. روزی دیدم که بچه‌های یتیم و بی سرپرست را به دور خود جمع کرده و سفره‌ای پهن نموده است و لقمه های لذیذ و شیرین بر دهانشان می‌گذارد. این منظره چنان تاثیرگذار بود که برخی از اصحاب گفتند که ای کاش ما هم یتیم بوده و این چنین مورد لطف علی قرار می‌گرفتیم.»

تاریخ روز ولنتاین

روز پدر در اسپانیا

روز پدر (به اسپانیایی: El Día del Padre) در روز جشن یوسف مقدس، در ۱۹ مارسگرامی داشته می‌شود. در این روز مقدس، بانک‌ها و بسیاری از مغازه‌ها تعطیل اند.

روز پدر در استرالیا

مردم در استرالیا، در اولین یکشنبهٔ سپتامبر روز پدر را گرامی می‌دارند، این روز تعطیلی عمومی نیست. هر ساله در ۳۲ شهرستان ایالت ویکتوریا برای بزرگداشت پدر‌ها و نشان دادن اهمیت نقشی که آن‌ها در تربیت فرزندان دارند، جشنی برگزار می‌شود و به پدران برگزیده «جایزهٔ پدر سال» داده می‌شود.

متن تبریک روز پدر

روز پدر در ایتالیا

در ایتالیا، مطابق سنت‌های کاتولیک روم، روز پدر در ۱۹ مارس، «روز یوسف مقدس» (به ایتالیایی: Festa di San Giuseppe) گرامی داشته می‌شود. این روز یک تعطیلی عمومی نیست.

روز پدر در پاکستان

در پاکستان روزی به نام روز پدر وجود ندارد. تنها آن‌هایی که از آمریکایی‌ها تاثیر گرفته‌اند به پیروی از آن‌ها سومین یکشنبهٔ ژوئن را به عنوان روز پدر گرامی می‌دارند.

روز پدر در ژاپن

در ژاپن در سومین یکشنبهٔ ژوئن روز پدر گرامی داشته می‌شود. این روز تعطیل عمومی نیست.

برگفته از alamto.com

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x