تلفن همراههواوی

لغو لایسنس‌های اندروید به دستور ترامپ ؛ هواوی بی‌اندروید می‌شود؟!

بعد از اینکه برندهای چینی معروف بازار مجبور به ترک بازار امریکا شدند در اقدامی در سطح نرم‌افزار و با دستور دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده، گوگل کلیه مراودات تجاری خود با هواوی را منقطع نموده که یکی از مهمترین آنها لغو لایسنس استفاده از اندروید برای محصولات این شرکت است.

این اتفاق بسیار مهم است و مسلماً در آینده محصولات هواوی تأثیر گسترده‌ای خواهد گذاشت. اگر بخواهیم به صورت ساده معنای آن را به شما دوستان بگوییم این است که دیگر هواوی نمی‌تواند به صورت مستقیم از سرویس‌هایی که دارای لایسنس اختصاصی ارائه شده توسط گوگل هستند استفاده کند و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی ضرورتاً محدود به لایسنس‌های متن باز و AOSP خواهد شد.

نکته مهم دیگر این است که کلیه سرویس‌های گوگل در گوشی‌های اندرویدی هواوی از کار خواهند افتاد و این بدان معناست که هواوی باید راهکاری اختصاصی برای جایگزین کردن کلیه این سرویس‌ها استفاده کند.

این خبر ساعاتی پیش و برای اولین بار توسط رویترز اعلام شد که در بخشی از آن آمده است:

شرکت Huawei Technologies Co Ltd به صورت رسمی دسترسی به بروزرسانی‌های سرویس‌های ارائه شده برای سیستم عامل اندروید را از دست داد و نسخه بعدی گوشی‌های هوشمند این شرکت در خارج از چین نیز دسترسی به نرم‌افزارها و سرویس‌های گوگل شامل گوگل پلی استور و نرم‌افزار Gmail را نخواهند توانست مورد استفاده قرار دهند.

هواوی در حال حاضر دومین شرکت بزرگ تولید کننده گوشی هوشمند بعد از سامسونگ در سراسر دنیاست و این در حالی است که با توجه به تحریم‌های اعمالی از سوی ایالات متحده بر محصولات این شرکت، تجارت هواوی در این کشور بسیار محدود شده است. اما با این اوصاف کاربران هواوی در سایر کشورها نیز با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد.

اگر محصولات هواوی نتوانند به سرویس‌های گوگل دسترسی داشته باشند بدان معناست که این شرکت باید خودش اقدام به توسعه نسخه بعدی اندروید برای دستگاه‌های خود کند. البته همانطور که گفتیم برخی لایسنس‌ها و پروژه‌ها به صورت متن باز هستند و هیچ شرکت و دولتی توانایی منع کردن دیگران از استفاده از آنها را ندارد ولی این موضوع روند بروزرسانی و ارائه وصله‌های امنیتی برای دستگاه‌های هواوی را به شدت دچار اختلال خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که با علم به اتخاذ تصمیمات خصمانه دولت ترامپ بر علیه چین، هواوی از مدت‌ها پیش توسعه سیستم عامل اختصاصی خود را آغاز کرده است ولی ما هنوز هیچ اطلاعاتی از آن نداریم و نمی‌‍دانیم که هواوی چه نوع برخوردی با این تحریم بی معنی در دنیای نرم‌افزار خواهد داشت؛ تحریمی که مشابه آن در دنیای نرم‌افزار تقریباً بی‌نظیر است و گوگل با این اوصاف قسمت مهمی از تجارت خود را نیز از دست خواهد داد.

نکته مهم این است که بعد از انتشار این خبر و به نقل از AndroidPolice یکی از سخنگویان شرکت گوگل اعلام نموده:

ما سیاست‌های آتی خود را با دستورات دولتی واصله مطابق می‌کنیم. برای کاربران سرویس‌های ما، گوگل پلی و سرویس‌های امنیتی که از طریق Google Play Protectارائه می‌شوند، ادامه ارائه خدمات به دستگاه‌های کنونی هواوی که از آنها استفاده می‌کنند همچنان در دسترس خواهد بود.

این خبر می‌تواند به نوبه خود بسیار مثبت و امیدوار کننده باشد که دستگاه‌های حاضر فعلاً می‌توانند از خدمات گوگل پلی استفاده کنند ولی در بروزرسانی‌های بعدی باید منتظر باشیم و ببینیم این آشفته بازار تحریم‌های اعمالی از سوی دولت ایالات متحده بر علیه هواوی به کجا خواهد رسید.

منبع
شهر سخت افزار
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x