آیفونتلفن همراهسامسونگ

درخواست غرامت سامسونگ از اپل؛ آیا جنگ جدیدی در راه است؟

سامسونگ سال‌ها است که یکه‌تاز بازار پنل‌های OLED گوشی‌های هوشمند است. دقیقاً به همین خاطر اپل به هنگام معرفی آیفون X، اولین آیفون مجهز به نمایشگر OLED، چاره‌ای به جز انتخاب سامسونگ به عنوان تامین‌کننده نداشت. اما فروش ضعیف‌تر از پیش‌بینی این محصول سبب اختلال در روند قرار داد عقد شده میان این دو کمپانی شده است.

هنگامی که سامسونگ به عنوان تامین‌کننده پنل‌های OLED‌ مورد نیاز آیفون X انتخاب شد، همگان پیش‌بینی سودی چند میلیون دلاری و بسیار عظیم را برای سامسونگ می‌کردند. بر اساس گزارشات، سامسونگ متعهد به تامین بیش از ۵۰ میلیون پنل تا پایان سال ۲۰۱۷ و بیش از ۲۰۰ میلیون پنل تا پایان سال ۲۰۱۸ برای اپل بوده است.

گزارشی منتشر از منابع کره جنوبی حاکی از آن است که در قرارداد عقد شده میان اپل و سامسونگ، یک حداقل سفارش نیز وجد دارد. فروش ضعیف‌تر از انتظار آیفون X سبب شده اپل حتی قادر به خرید میزان تعیین شده به عنوان حداقل سفارش نیز نباشد. از همین روSamsung Display از اپل تقاضای پرداخت غرامت کرده است. از سوی دیگر گزارشات متعددی بیانگر عقدقراردادهای جدید توسط اپل با دیگر کمپانی‌ها در راستای تامین پنل‌هایOLED مورد نیاز آیفون‌ها هستند.

سامسونگ که تا حد بسیاری از گسترش تقاضا برای پنل‌های OLED مطمئن بود، در سال ۲۰۱۷، در پی ساخت یک اَبر کارخانه تولید پنل‌های OLED در چین بود. ظرفیت تولید این کارخانه ۳۰ درصد از کارخانه فعلی A3 که وظیفه تامین پنل‌های مورد نیاز آیفون‌های اپل را بر عهده دارد بیشتر بود. به هر حال، عدم وجود تقاضای کافی سبب شد سامسونگ برنامه توسعه ۱ میلیارد دلاری خود در زمینه‌ پنل‌های OLED را کنار بگذارد و به A3 بسنده کند.

حال گزارشات جدید حاکی از پیگیری‌های متعدد سامسونگ برای دریافت غرامت اپل هستند. ظاهراً سامسونگ در پی دریافت چند صد میلیون دلار غرامت اپل به دلیل عدم خرید حداقل میزان متعهد شده است. اگرچه سامسونگ برنامه احداث کارخانه جدید را لغو کرد، اما با صرف هزینه‌ای هنگفت، به توسعه کارخانه A3 پرداخت تا قادر باشد میزان پنل مورد نیاز اپل را تولید کند.

از آنجایی که اپل به عنوان مشتری سامسونگ نتوانسته حداقل مقدار پنل متعهد شده را خریداری کند، سامسونگ آنطور که باید و شاید نتوانسته هزینه صرف شده برای توسعه کارخانهA3 را جبران کند، از همین رو در پی دریافت غرامت از اپل، برای جبران خسارت است.

اما همانطور که تاریخ نشان داده، اپل چندان رضایتی برای پرداخت غرامت از خود نشان نمی‌دهد و این مسئله می‌تواند منجر به شروع جنگی جدید میان این دو کمپانی شود. البته اپل به عنوان راه حلی جایگزین، به سامسونگ پیشنهاد کرده پنل‌های OLED مورد نیاز سایر محصولات نظیر تبلت‌ها و نوت‌بوک‌ها را تامین کند اما هنوز مشخص نیست که سامسونگ این پیشنهاد را قبول خواهد کرد یا خیر.

منبع
شهر سخت افزار
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x