سبک زندگی

مدیریت حساب مالی در زندگی زناشویی برای رهایی از مشکلات اقتصادی

برای کسب اطلاعات در این زمینه این مطلب را مطالعه کنید

در زندگی زناشویی،زن و مرد باید در حوضه مالی و حساب و کتاب دقیق و ظریف باشند و حتی حساب ریال به کمترین خود را هم داشته باشند. این به معنای وسواس در حساب و کتاب نیست؛بلکه دقیق پ محاسبه گرانه زندگی کردن است،به طوری که ما باید حتی حساب جزئیات زندگی خود را داشته باشیم. اگر زوجی بتوانند این ادبیات مالی را در زندگی خود رعایت کنند،جلوی بسیاری از حیف و میل های مالی خود را می‌گیرند.شاید شما بگویید:«کسی حوصله این همه دقت مالی را ندارد. آدم باید تنها حساب کل را داشته باشد و جزئیات مالی مهم نیستند.» اما اگر شما به خودتان آموزش دهید که حساب ظریف ترین و جزئی ترین امور مالی‌تان را هم داشته باشید،در هنگام بخشش کارتان راحت تر میشود.عدم تعادل زمانی رخ می‌دهد که در حساب و کتاب بسیار دقیق باشید،ولی بخشیدن را ندانید و آن را انجام ندهید یا بخشیدن را بدانید و آن را انجام بدهید،اما در حساب و کتاب خود ظریف و حسابگرانه عمل نکنید!

حکایت:
روزی فردی به پول نیاز پیدا کرد؛ بنابراین پیش یکی از دوستانش رفت و با او مشورت کرد. دوستش به او گفت:«پیش فلان مرد تاجر برو و مسائل و گرفتاری مالی زندگی ات را به او بگو. وی حتما به تو کمک خواهد کرد.»
آن مرد به سرعت پیش فرد تاجر رفت و دید که او برای مقدار ناچیزی پول با شخصی دیگری در حال چانه زدن است و حتی یک قدم هم عقب نشینی نمیکند.
مرد با خود گفت :«بی تردید،دوستم مرا دست انداخته که این فرد را به من معرفی کرده است.»پس به سراغ دوستش رفت و گفت:«گویا تو مرا دست انداخته ای! آن مردی که میگویی به من کمک خوبی خواهد کرد برای مقدار ناچیزی پول با دیگران بحث و چانه زنی می‌کرد. بعد او می‌آید و پول مورد نیاز مرا تأمین میکند!»
دوستش گفت :«از او تقاضا کردی؟»
گفت:« خیر ،اصلا من جرات این کار را نکردم.»
دوستش گفت:«دوباره برو و از او تقاضا کت و وضعیت بد مالی خود را شرح بده.»
مرد با شک و تردید دوباره پیش فرد تاجر رفت و شرح ماجرای زندگی اش را گفت.مرد تاجر وقتی به خوبی حرف هایش را شنید و مطمئن شد که چه کسی او را له آن جا فرستاده بی درنگ، مقدار پول مورد نیاز را به او پرداخت کرد.
مرد بسیار خوشحال شد،اما در ذهنش این سوال بود:«چرا این تاجر بخشنده برای مقدار ناچیز پول آنقدر اصرار می‌کرد؟»و بالاخره هم طاقت نیاورد و سوال خود را از مرد تاجر پرسید.
مرد تاجر گفت:«عزیز من در کار تجارت و پول باید حساب را به مثقال انجام بدهی و بخشش را هم در جای خود رعایت بکنی.»

چند توصیه کوتاه و راهکار ساده:
۱.این قانون را جز قوانین مالی زندگی شخصی خود قرار دهید؛حتی در بحث های خانوادگی آن را مطرح کرده و درباره آن بحث کنید.
۲.در حد توان مالی زندگی خود،این قاعده را به صورت عملی تمرین کنید.
۳.همیشه تعادل را در رعایت این دو گزینه بدانید:حساب و کتاب دقیق و بخشیدن با ادبیات کودک و بالغ معنوی.

قانون بدبختی مالی همیشگی
همیشه هشتش گروه نه‌اش است

این مسئله معضلی فرا گیر است؛برای مثال، هرگاه زندگی زناشویی به درستی مدیریت مالی نشود،دونفر نتوانند از توانمندی های ذهنی خود برای حل معضلات مالی شان بهره ببرند،حساب و کتاب دقیقی نداشته باشند،دخل و خرجشان به‌هم نخورد یا خرجشان بیش دخلشان باشد و دهها دلیل دیگر.
همه این معضلات دال بر این است زن و شوهر مورد بحث یا حداقل یکی از آنها ذهن اقتصادی درستی ندارد؛در نتیجه،همیشه آنها هشتشان گروه نه شان است و همیشه وضعشان وخیم است.اگر این اوضاع همیشگی باشد،ریشه در آن دارد که زن یا مرد یا هردو درک درستی از سواد مالی ندارند و نتوانسته‌اند که از هوش ریاضی عام خود در حل و پایان دادن به بحران مال خانواده بهره ببرند. خانواده ای که همیشه در بحران مالی است،به مرور متزلزل،از هم پاشیده و عصبی خواهد شد.اگر این داستان برای مدت کوتاهی باشد،میتوان مقاومت کرد و اغماض کرد؛اما اگر این درهم ریختگی مال مشمول مرور زمان شود،نشان دهنده آن است که شم اقتصادی این زن و شوهر ایراد اساسی دارد!این مسئله ربطی هم به تقدیر و رزق و روزی کم ندارد و بهتر است که برخورد آموزشی با این خانواده انجام شود.

مثال:
بهزاد ده سال است که ازدواج کرده و یک دختر هم دارد.اما در این ده سال،با نظری به زندگی مالی او میبینم که همیشه هشتش گرو نه اش است و همیشه گرفتار است. میدانیم که آن ها خوب میخورند و خوب می‌پوشند،اما وقتی در کارشان دقیق شدم،فهمیدم که در زندگی شان حساب و کتاب دقیق ندارد و بیشتر اوقات خرجشان بیشتر از دخلشان است؛یعنی،تعادل مالی در زندگی‌شان نیست.ریشه این موضوع،هم در خود بهزاد و هم در ولخرجی های همسرش است؛زیرا محاسبه گری دقیقی ندارند.البته هر شخص به شکلی درگیری مالی دارد،ولی بهزاد از آن طرف بام افتاده است و گرفتاری مالی اش ریشه در ولخرجی هایش دارد!

چند پیشنهاد مالی ساده و کوتاه:
۱.علت و ریشه گرفتاری مالی تان را دقیقا و به شکل جزئی مورد بررسی قرار دهید.
۲.در صورت علاقه به تغییر وضعیت مالی،باید حداقل چند کتاب و نوار آموزشی در زمینه فعال کردن شم اقتصادی مطالعه کنید.
۳. خانواده ای با آشفتگی مالی حتما نیاز به مشاور مالی دارد. آن ها باید برای تغییر این بحران به مشاوری توانا روی بیاورند.
۴.ریشه گرفتاری های مالی همیشه در موضوعی خاص نیست.شاید این موضوع به دلیل تنبلی،بی برنامگی مالی،ولخرجی مالی، شغل بد یا مواردی از این قبیل است؛ بنابراین بهتر است که برای بهبود اوضاع راهکارهای به روز بررسی شوند.

 مقالاتی از این قبیل اینجا…

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
دکمه بازگشت به بالا
بستن