رپورتاژ آگهیسبک زندگیسلامت

آیا لیزر موهای زائد برای بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک اثربخش است؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCO که در بین عموم به تنبلی تخمدان معروف است ، سندرمی است که می تواند تاثیر چشمگیری بر رشد موهای بانوان داشته باشد و با تغییر سطح هورمون در بدن می تواند منجر به رشد بیش از حد مو گردد. ازین رو بسیاری از بانوان که با رشد بیش از اندازه مو در اثر ابتلا به تخمدان پلی کیستیک رو به رو هستند ، تصمیم به انجام لیزر موهای زائد برای رهایی از شر این موهای ناخواسته می گیرند. اما آیا لیزر موهای زائد برای بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک جواب می دهد ؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

تخمدان پلی کیستیک یا PCO یک وضعیت پزشکی است که در آن هورمون های بانوان از حالت تعادل خارج شده و با افزایش هورمون های مردانه باعث رویش حجم زیادی از مو در بسیاری از نقاط بدن حتی نواحی که قبلا موهای زائد نداشتند می گردد. از جمله نواحی از بدن که بیشتر تحت تاثیر تخمدان پلی کیستیک قرار می گیرد می توان به صورت خصوصا چانه ، گردن ، سینه ، شکم ، کمر ، باسن و بازو اشاره کرد.

لازم به ذکر است که عدم تعادل هورمونی در تخمدان پلی کیستیک که در آن تعداد زیادی کیست های کوچک پر از مایع در تخمدان ها دیده می شود ، ناشی از افزایش هورمون مردانه آندروژن رخ می دهد می تواند طیف وسیعی از علائم فیزیکی را در صورت و بدن ایجاد کند. اگر چه علت اصلی تخمدان پلی کیستیک ناشناخته است ، گاهی ارتباط با عوامل ژنتیکی دارد و در حال حاضر هیچ درمانی برای تخمدان پلی کیستیک وجود ندارد. از طرفی تحقیقات نشان داده تخمدان پلی کیستیک می تواند در حدود زیادی با سبک زندگی و عوامل محیطی هم در ارتباط باشد.

رشد بیش از حد مو یا هیرسوتیسم یکی از نشانه های تخمدان پلی کیستیک که به علت رشد مداوم مو پس از اصلاح یا اپیلاسیون ، حفظ نتایج آن دشوار است و فرد مبتلا سالها با رشد غیر طبیعی موهای زائد روبه روست چرا که دائما هورمون های مردانه در بدن ترشح می شوند که حتی رویش این موهای ناخواسته بر سطح اعتماد بنفس تاثیر منفی می گذارد. به دلیل اینکه علت اصلی سندرم تخمدان پلی کیستیک مشخص نبوده و درمان قطعی ندارد ، لذا رفع دائمی موهای زائد چالش برانگیز می شود و بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک می توانند با تغییر سبک زندگی علائم این سندرم از جمله موهای زائد را کاهش دهند.

آیا لیزر موهای زائد برای بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک جواب می دهد ؟

مطالعات زیادی نشان داده که بانوانی که در نتیجه تخمدان پلی کیستیک ، رشد موهای زائد را تجربه می کنند ، میزان افسردگی بیشتری دارند و از کمبود اعتماد بنفس رنج می برد. اما شما مجبور نیستید چنین احساسی داشته باشید ، چرا که انجام لیزر موهای زائد بهترین راه برای مقابله با موهای ناخواسته است و به شما کمک می کند تا دوباره احساس کنید که خودتان هستید. اما در این میان داشتن یک رژیم غذایی سالم و حاوی سبزیجات و میوه پر از ویتامین و گوشت بدون چربی و غلات کامل می تواند سطح گلوکز خون را تنظیم کرده و انسولین در بدن بهتر ترشح شود. ازین رو با تنظیم گلوکز خون ، سطح هورمون ها در بدن را در سطح نرمال نگه می دارد و بدین ترتیب نتایج لیزر موهای زائد اثربخش می شود.

بنابراین توصیه می شود به منظور کنترل علائم تخمدان پلی کیستیک طبق برنامه درمانی پزشک متخصص خود پیش بروید تا علاوه بر حفظ سلامت کلی بدن ، لیزر موهای زائد هم نتیجه موثرتری داشته باشد.

لازم به توضیح است که در صورت انجام لیزر موهای زائد در حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد موها از بین می روند ، اما در صورت عدم درمان برای کنترل تخمدان پلی کیستیک ، فولیکولها دوباره فعال شده و موها دوباره رشد می کنند و از آنجا که علائم در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک متفاوت است ، لذا پزشکان با ارائه یک برنامه درمانی منظم علائم این بیماری را کاهش می دهند. بدین جهت از درمانهای مناسب برای تخمدان پلی کیستیک می توان به مصرف داروهای هورمونی ، ورزش کردن ، کنترل وزن و رژیم غذایی مناسب اشاره کرد.

در صورتی که تصمیم به انجام لیزر موهای زائد گرفتید و به بهترین کلینیک زیبایی در رشت مراجعه نمودید ، در ابتدا پزشک یا متخصص لیزر با شما مشاوره کرده و از لحاظ رنگ و جنس پوست و مو و همچنین شرایط بدنی همچون مشکلات هورمونی از جمله اختلالات تیروئید ، تخمدان پلی کیستیک و … بررسی می کند و در صورت شک به اختلالات هورمونی برای شما آزمایشات هورمونی را تجویز می کند. بدین ترتیب در صورتی که جواب آزمایش عدم تعادل هورمونی را نشان داد ، پزشک به شما توصیه می کند تا در ابتدا دارو درمانی برای رسیدن به تعادل سطح هورمونها را شروع کنید و سپس به انجام لیزر موهای زائد بپردازید.

اما در صورتی که رشد سریع موهای زائد باعث اذیتتان شده و از شیو با تیغ و یا انجام اپیلاسیون که نتایج موقتی دارند خسته شده اید ، بهتر است همزمان با دارودرمانی به انجام لیزر موهای زائد بپردازید تا سرعت رشد موها را کاهش دهید. بعلاوه لیزر درمانی بی خطر ، تاثیرگذار و ایمن هم می باشد و خطری برای سلامتی نداشته و رویش موها را به مدت طولانی به تاخیر می اندازد. حتی می توان گفت لیزر موهای زائد در بانوان مبتلا به تخمدان پلی کیستیک نسبت به دیگران دارای اهمیت بیشتری است.

ذکر این نکته لازم است که تعداد جلسات لیزر موهای زائد در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ، بیشتر از افراد دیگر است چرا که به دلیل مشکلات هورمونی موهای این افراد سریعتر و بیشتر رشد کرده و نیاز به جلسات بیشتری برای رفع موهای زائد می باشد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا