سبک زندگیسلامت

شادی و نشاط در زندگی و راه های رسیدن (بخش اول)

آیا شما در زندگی به یک دلیل ثابت برای شادی و نشاط دست پیدا کرده اید؟

شادی و نشاط… یکی از اصول مهم زندگی که به نظر می آید بدست آوردن آن سخت است اما این باور اشتباه است!

امروزه علی رغم ایجاد تغییرات عمیق فرهنگی و تغییر در شیوه های زندگی،بسیاری از افراد در رویارویی با مسایل زندگی فاقد توانایی های لازم و اساسی هستند. و همین امر آنان را در مواجهه با مشکلات زندگی روزمره آسیب پذیر کرده است.

پژوهش های بیشمار نشان داده اند که بسیاری از مشکلات جسمی  و اختلالات روانی، عاطفی ریشه های ریشه های روانی اجتماعی مانند عزت نفس ضعیف،ناتوانی در بیان احساسات،فقدان مهارت های ارتباطی و… دارند.

مه ی ما در زندگی با چالش ها و مشکلات مختلف مواجه میشویم، با این حال هرکس به شیوه ی خاص خود به مسایل پاسخ میدهد.

کسانی که به طور موفقیت آمیز با مشکلات مقابله میکنند، افرادی هستند که خود را به مجموعه ایی از مهارت های مقابله ایی مجهز کرده اند و سه ویژگی برتر این افراد عباتند از:

 • ۱-انعطاف پذیری:توانایی راه حل های مختلف
 • ۲-دور اندیشی:پیش بینی اثرهای دراز مدت پاسخ مقابله ی خود
 • ۳- منطقی بودن: انجام ارزیابی های منطقی و درست

هدف از تدوین و ویژگی های مطلب حاضر:

 • ۱-انتقال یافته های دینی و روانشناسی که حاصل مطالعه بیش از صدها کتاب و مقاله و سالها تحقیق میباشد.
 • ۲-حسن دیگر این مطلب این است که موضوعات آن در طی چند بخش مختلف جمع آوری شده،از موضوعات مفید و کلیدی استفاده شده و به صورت ساده نوشته شده است که در روزهای آتی در دسترس شما کاربران عزیز خواهد رسید.
 • ۳- تدوین مهارت های صحیح مقابله با مشکلات،افزایش حس شوخ طبعی،نشاط،درمان اضطراب و افسردگی،مقابله با تنهایی و کم رویی،کنترل خشم و عصبانیت، راز های کنترل فشار روانی و خودآرام سازی،تقویت انگیزه و اعتماد به نفس بالا.

خب میپردازیم به این مقاله ی بسیار کاربردی و آن را به صورت خیلی ساده برای شما توضیح میدهیم.

آرزوهای بزرگ داشته باش!

امام صادق (ع) میفرمایند: سه چیز انسان را از رفتن در پی مقامات عالی و اهداف بلند باز میدارد؛کوتاهی همت،چاره اندیش نبودن و سستی اندیشه.

خیالات بزرگ در سر بپروران!. از زندگی،بهترینها را انتظارداشته باش.فراموش نکن که به اندازه ایی که میخواهی دنیا به تو میدهدپس تا میتوانی انتظار چیز های بهتر و بیشتری از دنیا داشته باش.

اهداف و آرزوهای بزرگ در سر بپروران. به سراغ بهترینها برو. بهترین لباس ها را برای پوشیدن انتخاب کن و بهترین غذا را برای خوردن انتخاب کن.بهترین همسر را برای همدمی برگزین و بهترین شخصیت اجتماعی را برای خودت اختیار کن.

تو لایق بهترین هایی،اگر فقط خودت را لایق آن بدانی.روزهایت رو طوری سپری کن که آخر روز،تحول و تغییر زیادی را نسبت به ابتدای روز تجربه کنی و این میسر نیست مگر اینکه مقصد و مقصود خود را به حد کافی بزرگ اختیار کنی.

پس همین الان آرزوهایت را عوض کن و آنها را تا میتوانی بزرگ و برجسته  مجسم کن. تو خلیفه و جانشین برحق خداوند روی زمین هستی،فقط اگر در رویایت این جانشینی را آرزو کنی!.

آیا این کار درسته؟!

امام علی (ع) میفرمایند:(اندیشیدن، به نیکی و عمل به آن را فرا میخواند.)

تو میتوانی تقریبا در زندگی به همه چیز برسی؛اگر بدانی کاری که انجام می دهی،درست است. تو میتوانی برای هر چالش و مبارزه ای راه حل مناسب بیابی، به همه ی اهدافت برسی  همه ی موانع سر راهت را برداری، فقط وقتی بدانی که در حال انجام کار درست هستی!

آیا کاری که میکنی درست است؟ آیا این کار رازنده ی فردی مثل شماست؟ آیا از دید کسانی که دوستشان داری، این کار درست است؟ آیا این کار با باورها و اعتقادات شما همخوانی دارد؟

انجامآ«چه که درست است باعث میشود که تمام قدرت پنهان در وجود تو ظهور میکند. انجام آنچه که میدانی درست است باعث میشود که شانس و برکت به سوی تو سرازیر شود. انجام آنچه که درست است سبب میگردد که تو دیگر بهانه جویی یا احساس گناه و افسردگی نداشته باشید.

با هر عملی که انجام میدهی و در هر تصمیمی که میگیری از خود یک سوال قدرتمند  و بسیار ساده بپرس و آن سوال این است:(( آیا این کار درست است؟)) آنگاه تمام انرژی و وقت خود را روی کاری بگذار که میدانی درست است و شاهد باش که چه نتایج با شکوهی و خارق العاده ایی نصیبت میشود!.

آیا حاضری؟

امام علی (ع) میفرمایند:( ارزش آدمی، به قدرت همت اوست.)

آیا حاضری که جنگ بر علیه خودت را متوقف کنی و دیگر بیش از این به عنوان مانع سر راه موفقیت های خودت سبز نشوی؟آیا حاضری که از محدود سازی و سدسازی برای خودت و توانایی هایت دست برداری و به قابلیت هایت فرصت رشد بهی؟برای لحطه ایی درنگ کن و تصمیم بگیر سروقت چیزی بروی که اطمینان داری با کمی تلاش و جدی بودن میتوانی،بدون تردید به آن برسی.دقیقا درباره آن بیاندیش.

نکات گنگ و تار قضیه را برای خودت روشن کن و سعی کن رسیدن به آن رویاها را برای خودت دست یافتنی،ببینی. در عمق وجودت  وصال را تجربه کن و خودت را ببین که با همه ی وجود به آنچه در رویا داری دست یافته ایی.

جولان یک رویا در ذهن، به معنای آن است که رویا و آرزو قصد دارد به واقعیت تبدیل شود!. اگر بتوانی هوش و حواس خود را بر بهترین چیزهای قابل تمرکز متمرکز کنی، بلافاصله به راهی خواهید افتاد و اطمینان داشته باش که دیر یا زود در کمترین زمان قابل تصور به آن خواهی رسید. البته برای رسیدن به مقصود تلاش لازم است،اما مهم این است که تو میتوانی آن را انجام دهی و اینکار برای تو شدنی است. در واقع تو از انجام دادن آن غرق لذت و شادی خواهی شد و علت آن هم این است که تو میدانی به کدام سمت حرکت کنی و قرار است به چه چیزی برسی.

از بروز اختلافات خانوادگی جلوگیری کنید.

غلبه بر فشار های روانی از خانه آغاز میشود. پس چه بهتر به جای قرار دادن خانه به عنوان مکانی ثابت برای آغاز کشمکشها و فشار های روانی،به افراد خانواده کمک کنید تا در مقابل تغییرات ناگهانی، شکست های پی در پی و پیشآمدهای غیر منتظره مقاومت کنند., و به شادی برسند

روانشناسان و سایر متخصصین سلامت روانی به این نتیجه رسیده اند که خانواده های متحد که در کنار یکدیگر کار و تفریح میکنند، به نشاط میرسند میتواند بحران هایی از قبیل بیکاری یا بیماری را بهتر از سایر خانواده ها تحمل کنند.در اینجا روش هایی برای مقاوم ساختن افراد در برابر فشار های روانی توصیه شده است:

 • ۱-زمانی را برای گفت و گو درباره مسایل مختلف در نظر بگیرید و دوستان خوبی برای یکدیگر باشید.
 • ۲-ترتیبی بدهید که افراد خانواده به طور مرتب دور هم جمع شوند. در طول این گردهمایی ها اهداف مشترک خود را تنظیم کنید، درمورد نگرانیهایی که دارید و یا نقشه هایی که برای آنده کشیده اید تبادل نظر نمایید.
 • ۳- به افراد خانواده بیاموزید که مستمع خوبی باشند.یاد بگیرید که به گفته های دیگران با دقت گوش دهید و اگر مقصود همسر یا فرزند یا هریک از افراد خانواده برای شما واضح نیست در مورد آن سوال کنید.
 • ۴-روزهایی که برای شما حایز اهمیت هستند، از جمله روزهای تولد و تعطیلات را در کنار یکدیگر جشن بگیرید و شادی کنید.
 • ۵-ارزش مصالحه کردن را بدانید.
 • ۶- قابل انعطاف باشید  و خود را با وضع موجود وفق دهید. این انعطاف پذیری،به خصوص در زمانی حایز اهمیت است که یکی از والدین پس از مدتها کار در منزل،دوباره به سرکار بازگشته است، یا اینکه یکی از نان آورهای خانواده،کار خود را از دست داده یا بیمار شده است.
 • ۷- توانایی ها و علایق افراد خانوادهرا در نظر بگیرید.برادرها و خواهر ها را با یکدیگر مقایسه نکنید و اجازه دهید که هر یک از افراد خانواده جای خاص خود را داشته باشد.
 • ۸-نگذارید که افراد خانواده با یکدیگر رقابت کنند.
 • ۹-روی مسایل مالی یا تحصیلی بیش از حد تاکید نکنید.

از خود سوال مثبت بپرسید!

هیچ وقت از خود سوال نکنید که چرا به این روز افتاده ام؟! چرا بین این همه آدم من باید دچار بدشانسی شوم؟ چرا من باید در کنکور نمره نیاورم؟چرا من باید در عضق شکست بخورم؟

فراموش نکنید که وقتی از خود سوال میپرسید، در واقع از ضمیر ناخودآگاه خود انتظار دارید با کاوش در حافظه و یا به کمک الهام و یا تفکر اخلاقی پاسخی قانع کننده بیابد! پاسخی قانع کننده برای ضمیر ناخودآگاه ه ظاهر بیدار و هوشیار شما! و این باعث میشود که شما به شادی و نشاط نرسید.

اما شما دو نکته ی اساسی را در این میان فراموش کرده اید: یکی اینکه وقتی سوالی برای خود مطرح میکنیددر واقع قبل از آن به اصل سوال اعتقاد پیدا کرده ایدو دوم اینکه ضمیر ناخودآگاه بسته به گرایش غالب سوال،جواب و حالت و وضعیتی مشابه با آن گرایش برای شما ایجاد میکند! مثلا اگر از خود بپرسید چرا اینقدر بدشانسم؟ بدشانس خواهید شد. و اگر از خود بپرسید آیا در کنکور قبول نمیشوم؟ بدون تردید در کنکور رد خواهید شد! این یک پدیده کاملا قابل اثبات و آزمایش شده است. یک بار این بلا را سر خود بیاورید و شاهد نتیجه ی آن باشید!

برعکس،اگر از خود بپرسید چرا اینقدر خوش شانسم که سالم و تندرست هستم؟ و یا اینکه بگویید من حتما در کنکور قبول میشوم! ضمیر ناخودآگاه شما ، با همیاری و یاری جستن از تمام انرژی جاری در حهان هستی،برای اینکه این اعتقادات شما را ثابت کند تلاش خواهد کرد! همین حالا امتحان کنید و بلافاصله اثرمعجزه آسای آن را بر سیستم عصبی و روانی خود شاهد باشید.

از هر لحظه زندگی ات لذت ببر!

کمی در زندگی انسان های اطرافت دقت کن ببین که چقدر آنها چیزهای دوست داشتنی و عالی دارند و بدون اینکه از آنها بهره ایی ببرند همیشه درتلاش به دست آوردن چیز دیگری هستند.اگر زاویه ی دید خود را اندکی وسیع تر سازی ،خواهی دید که زندگی تو پر است از چیزهای باارزشی که هرگز به سراغ آنها نرفته ایی و از آنها به راستی استفاده نکرده ایی. تو دارای یک ذهن قدرتمند و باهوش هستی که تو را از این سو به آن سو میکشاند و به تو امکان عمل میبخشد؛پس، از این جسم اتفاده کن. تو در زندگی چالشها و مشکلاتی داری که میتواند تو را رشد دهد و قوی تر سازد.پس با این چالشها روبرو شو و از آنها استفاده کن. تو دارای تمایلات و آرزوها و غریزه هستی،تو صاحب آگاهی و تجربه و مهارت هستی؛پس از همه اینها استفاده کن.

نگرانی خیلی زیاد در مورد آنچه که داری و یا آنچه که نداری تورا از دیدن فرصت هایی که واقعا میتوانی از آنها استفاده کنی محروم میسازد. به آن سوی داشتنی هایت بنگر و ببین میخواهی چه کسی باشی. به جای اینکه خودت را با نداشتنی هایت محدود کنی،خودت را با به کارگیری همه چیزهای خوبی که داری قدرت ببخش و از داشتنی هایت لذت ببر.

خوب بیاندیش!خواهی دید که بزرگترین گنج هایی که داشتی لحظاتی بوده اند که تو با هوشیاری و تلاش کامل زندگی کرده ای؛ در کنار کسانی که دوستشان داشته ای،به سر بردی و لحظاتی که برای تعقیب و پیگیری یک رویا و یا دستیابی به یک هدف بزرگتر صرف کرده ایی!

اطراف شما چیست؟

به طرف خود خیره شوید!آیا در جهان پیرامون خود اثری از ابهام و گیجی و بی نظمی و یا حتی در جهان اطراف خود اثری از نظم و تمرکز و هدف پیدا میکنید؟جهان اطراف شما نه تنها چیزهای زیادی به شما می آموزد،بلکه تاثیر غیرقابل انکاری روی افکار و اعمال شما دارد.

حتال این سوال پیش می آید که تاثیر جهان اطراف روی ما چگونه است؟ آیا جهان پیرامون از ما پشتیبانی میکند و یا به عنوان مانع بر سر راه ما عمل میکند و نمیگذارد ما به راحتی به آرزوهای خود دست یابیم؟بد نیست بدانید که گاهی یک تغییر کوچیک در محیط اطراف، تغییری کوچک و ساده مثل تمیز کردن میزکار و یا شستن پنجره ها میتواند روی وضعیت رفتاری و اجتماعی و میزان موثر بودن ما تاثیر شگرف بگذارد. اگر سعی کنید از جهان پیرامون برای پشتیبانی اهداف آرمانی خود کمک بگیرید،خواهید دید که اثر بخشی این کار چندین برابر کارهای دیگر است. پس مسوولیت چیزهای اطراف خود را بر عهده گرفته و با این کار کنترل زندگی خود را در دست بگیرید.در اطراف خود چیزهای فوق العاده و عالی قرار دهید و ببینید که چگونه تلاش های شما به صورت خود ب خود و طبیعی، به نتایج عالی و فوق العاده رهنمون میشود.

به زودی با بخش های دیگر این مقاله ی عالی به خدمت شما بازدید کننده های محترم سایت ریوروب خواهیم رسید.

0 0 vote
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن