سلامتمقالات

ترک سیگار و روند نجات یافتن از انواع بیماری ها

هنوز خطر دور نشده!
بدنی که سالها با سیگار کشیدن تان شکنجه اش کرده‌اید،نه تنها به چند ماه بلکه چندین سال زمان برای ترمیم خود نیاز دارد. بررسی هایی که نتیجه آن در دویچه وله منتشر شده نشان می‌دهد،تا ۱۵ سال دیگر هم نمی‌توانید از کم شدن خطر ابتلای خود به سرطان مطمئن شوید.
۲۰دقیقه بدون سیگار
۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگار فشار خون و ضربان قلب به حالت عادی باز می گردند. نیکوتین موجود در سیگار اعصاب سمپاتیک را تحریک میکند. این اعصاب ضربان قلب و فشار خون را بالا میبرند و بدن را در حالت تحریک شده آماده فرار قرار می دهند.
۱۲ساعت بدون سیگار
با توقف ۱۲ ساعته کشیدن سیگار،مونو اکسید کربن خون کاهش پیدا می کند و به اندازه طبیعی میرسد. در مقابل اکسیژن خون بالا میرود. مونوکسید کربن بخشی از دود سیگار است که وارد گردش خون میشود و از جذب اکسیژن توسط سلولهای خونی جلوگیری می کند.
۲روز بدون سیگار
دو روز پس از آخرین سیگار،کارایی حس چشایی و بویایی بهتر می‌شود،دود سیگار این دو حس را تحت تاثیر قرار می‌داد و نمی گذاشت سیگاری ها از غذایی که می خورند لذت زیادی ببرند.
۳روز بدون سیگار
سه روز بعد از آخرین سیگار،ریه ها آرامش پیدا می کنند و نفس کشیدن راحت تر می شود،در این زمان دیگر نیکوتین در بدن نیست در نتیجه نشانه های ترک سیگار شدید می شوند مثل سردرد،تهوع با گرفتگی عضلات،بالا رفتن یکباره اشتها،افسردگی و ترس از نشانه های ترک سیگار هستند.
چند ماه بدون سیگار
چند ماه پس از آخرین سیگار گردش خون بهبود پیدا می‌کند،ظرفیت شش ها برای جذب اکسیژن تا ۳۰ درصد بالاتر می رود وسرفه های خشک کمتر می شود. بررسی ها نشان می دهند پرز های درون شش ها که مولکول های خارجی را جذب و دفع می کنند بعد از گذشت چند ماه دوباره رشد میکنند.
یک سال بدون سیگار
یک سال پس از ترک سیگار ضریب خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق تا ۵۰ درصد کاهش پیدا می کند.
۱۰ سال بدون سیگار
۱۰ سال بعد احتمال مرگ در اثر سرطان ریه در میان افرادی که سابقه سیگار کشیدن داشته‌اند ۵۰ درصد کمتر از افراد سیگاری خواهد بود.
۱۵سال بدون سیگار
محققان و متخصصان معتقدند،اثر سرطان زای سیگار تا ۱۵ سال پس از ترک آن در بدن افراد باقی می ماند. البته برخی بررسی ها می گویند پس از ۱۵ سال ترک سیگار احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی به اندازه فردی است که هرگز سیگار نکشیده است.

شاید ندانید که…
مرگ تعقیب تان می کند

درست است که ترک سیگار خطر دچار شدن به بسیاری از بیماری ها را کم میکند. اما از نظر پژوهشگران بدن فردی که سابقه سیگار کشیدن دارد،در همه زمینه ها مثل بدن غیر سیگاری ها نمی شود. به گزارش خبرگزاری «دی بی ای» آلمان،محققان می گویند به طور متوسط افراد سیگاری ۵/۵ سال زودتر از کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند به دلیل بیماری های قلبی-عروقی می میرند و این احتمال برای افرادی که سیگار ترک کرده اند به ۲/۱۶ سال می‌رسد.
بخوابید و ترک کنید
استفاده از برچسب های نیکوتین دیگر تنها راه ترک آسان سیگار نیست،به گزارش خبرگزاری رویترز،با استفاده از روش های طب سوزنی و هیپنوتیزم می توان مشکلات ناشی از ترک سیگار را کم و زمینه را برای ترک آسان آن فراهم از نظر محققان،این روش ها غیر تهاجمی،به خاطر نداشتن عوارض جانبی می‌توانند به اصلی ترین راه های ترک سیگار تبدیل شوند.
پول بدهید،ترک می کند
گروهی از محققان بر این باورند باج دادن به سیگاری ها می‌تواند انگیزه آنها برای ترک را بیشتر کند،دیلی میل نوشته است،مشوق های پولی بهتر از رفتار درمانی و برچسب های نیکوتین به ترک سیگار کمک می کند،به گفته محققان،اگر برای سیگاری ها پاداشی در نظر بگیرید و بگویید به ازای هر ماهی که بدون سیگار زندگی می کنند،روی حساب پس انداز شان پولی می‌گذارید،شانس موفق شدن شان در حین کار دشوار بالا می رود.
یک شبه ترک کنید
در حالی که اغلب سیگاری ها همیشه با برنامه دقیق و قابل پیش بینی شده‌ای می‌خواهند وابستگی شان به دود و نیکوتین را کنار بگذارند،محققان می گویند همیشه در نظر گرفتن برنامه هایی که همه جوانب شان بررسی شده و تلاش برای پیروی از جزئیات انها نمی‌تواند به ترک موفق و دائمی سیگارم منجر شود به نوشته هلت دی،سیگاری هایی که به طور خودانگیخته و بدون برنامه ریزی قبلی اقدام به ترک می کنند،در مقایسه با کسانی که با برنامه ریزی قبلی سیگار شان را کنار می‌گذارند،شانس موفقیت بیشتری در ترک دارند.
سیگار الکترونیک نکشید
در حالی که سازندگان سیگارهای الکترونیک می گویند کسانی که خودشان توان ترک کردن سیگار را ندارند و دنبال یک ابزار کمکی برای ترک می‌گردند،می‌توانند روی کمک‌شان حساب کنند.پژوهشگران ادعای دیگری را مطرح می‌کنند.هلت نوشته از نظر گروهی از محققان،مصرف سیگارهای الکترونیک ۱۰ درصد شانس ترک را پایین می آورد و در حالی که ۴۹ درصد مصرف کنندگان این سیگارها موفق به ترک دود میشوند،۵۹ درصد از کسانی که سراغ سیگارهای الکترونیک نرفته‌اند از پس ترک اعتیاد خود برمی‌آیند.

به امید سلامتی شما دوستان عزیز

کارشناسان طب سنتی به شما میگویند کدام یک از خواص چای،ژله،بستنی و قارچ را باور کنید از هیاهوی بازار تا…چ

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
دکمه بازگشت به بالا
بستن