فیلم و سریال

فصل نهایی آقای ربات با آخرین بازی تغییر می کند

 مجموعهٔ تلویزیونی آمریکایی، در ژانر درام و تریلر روان‌شناختی است که توسط سم اسماعیل  ساخته شده سریالی بی نظیر و هیجان انگیز که درون خود رمز و رازهای از شخصیت اصلی الیوت به نمایش می گذارد.

روایت

 سم اسماعیل هم به طور مشخص هنوز تحت تأثیر همان بزرگ‌ترین راز حل‌نشده می باشد. بعد از دو فصلی که مخاطب با همراه شدن از دید شخصیت پیش برنده و هکر خود، الیوت آلدرسون (ریمی مالک) خو گرفت سپس همه چیز درباره اینکه چگونه ذهن او و ما فریب‌خورده بودیم آگاه شد، فصل سوم در یک مسیر عمدتاً ساده حداقل در ۶ قسمت ابتدایی‌اش پیش رفت. با این وجود شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد چه چیزی واقعیت باشه و نباشه و اینکه شاید بیش از یک نسخه از واقعیت وجود داشته باشد.

شما کی هستید؟

نویسنده و کارگردان سم اسماعیل ، سری آقای ربات با پاسخ آخرین سوال پیش فرض پایان می یابد: “شما کی هستید؟” درست به شکل هیجان انگیزدر شبکۀ USA قرار گرفت، پاسخ به مراتبی پیچیده اما در یکی از صحنه های پایانی ، هکر کامپیوتر آشفته بازار ما تمام تلاش خود را برای بیان پاسخ انجام خواهد داد: “من الیوت نیستم. تنها بخشی از او هستم.

در یک پیچ و تاب آخر سریال ، شخصیت اصلی و مخاطبان به طور یکسان واقعیت را به ما یاد می دهند: الیوت آلدرسون کسی نیست که به اعتقاد او باشد. حداقل ، نه بینندگانی که الیوت را تماشا کرده اند در این چهار فصل بهره برداری از فن آوری پرتنش آخرین فصل دو قسمت عمیق تر از هر زمان دیگری به روان الیوت فرو می رود ، همانطور که مشخص می شود “جهان متناوب” که در قسمت پیش نمایش قرار گرفته بود چیزی بیش از یک دنیای توهمی خیالی بیش نبود ،برای محافظت از الیوت از آسیب ها طراحی شده است.

دقیقاً مثل خود آقای ربات (مسیحی اسلاتر) ، الیوت که همه ما آن را می شناسیم معلوم می شود شخصیت دیگری است که توسط خودش ایجاد شده است: یک فرد باهوش کلاه داری که علیه قدرت هایی که هست ،برای آینده ای بهتر از عشق برای خودش مبارزه می کند.

ea417857-5b23-47b9-9380-c1b70b33694f-compressor فصل نهایی آقای ربات
ea417857-5b23-47b9-9380-c1b70b33694f-compressor فصل نهایی آقای ربات

گوردون

با شروع کار نهایی ، به شکل توهین آمیزی از کلورا گوردون (Clora Gordon) پزشک یا بهتره بگم پزشک خصوصی الیوت با بیمار خود می نشیند تا به او اجازه دهد تا در حقیقت شخصیت های بسیاری خود – از جمله کسی که در خط مقدم کل سریال قرار داشته است باشد.

او می گوید: برای اینکه شما حقیقت را به طور کامل بشنوید ، ابتدا باید درباره اختلال هویت جداکننده الیوت بحث کنیم.اولین شخصیت در روزی که الیوت از پنجره بیرون پرید ایجاد شد شخصیت محافظ ، شخصی که الیوت برای جایگزین کردن پدرش ایجاد کرد ، تا او را از موقعیت های غیرقابل تحمل محافظت کند: آقای ربات، بعدها در زندگی الیوت شخصیت مادر را ایجاد کرد.

من حدس می زنم که او در مورد شما نمی داند ، الیوت سپس از طریق مونولوگ داخلی می گوید ، مستقیماً به دوربین به بیننده نگاه می کند. کلورا سپس به دوربین خیره می شود و حضور “ما” را تأیید می کند ، ما را به عنوان “مسافرینی که فکر می کنند بخشی از این نیستند ، تصدیق می کند.”

mrrobot-compressor

توضیحات گوردون در ادامه

وی ادامه می دهد: “مدتی فکر کردیم که همه شخصیت های الیوت را شناسایی کرده ایم ، اما یک نفر دیگر نیز وجود دارد که خیلی زود وارد ماجرا شد”. او ادامه می دهد و مستقیماً خطاب به فرد باهوش کلاه دار است. “می دانم چرا این کار را کردی. قلب تو در جای مناسب هست. شما می خواستید به او پناه ببرید ، به همین دلیل گذشته او را تغییر دادید … اما این آینده او بود که واقعاً می خواستید از آن محافظت کنید.

به همین دلیل شما اینقدر طول کشید تا تمام بدی های را که در دنیای واقعی او را محاصره کرده اند از بین ببرید.شما خیلی او را دوست داشتید ، می خواستید کل دنیا را نجات دهید ، بنابراین بدون توجه به هزینه می توانید برای او بهتر شوید. او را در اینجا پنهان کرد ، و واقعیت خشن خود را به یک خیالپردازی تبدیل کرد و او را در یک حلقه بی پایان به دام انداخت تا او را تا زمان آماده شدن ایمن نگه دارد

الیوت

الیوت در برابر این اطلاعات مقاومت می کند و اصرار دارد که کریستا در گذشته اشتباه کرده . این نسخه از کریستا اذعان می کند که پزشک در گذشته اشتباه کرده : “او هرگز نفهمید که او با الیوت واقعی صحبت نمی کند. او نمی فهمید که همیشه با شما صحبت می کند ، شخصیتی که برای حمل خشم الیوت ایجاد شده است. ، الیوت هکر همیشه هستی را تصور می کرد ، کسی که به دنبال انتقام جویی بود ، شخصیتی که اینقدر کنترل به دست آورده بود ، فراموش کرد که او فقط یک شخصیت است. و اکنون زمان آن رسیده که شما بتوانید آن کنترل را به میزبان واگذار کنید منظورم الیوت واقعی هست “

به دنبال این درگیری ، الیوت علی رغم ذوب شدن پروژه انفجاری پروژه Whiterose (BD Wong) ، در تخت بیمارستان بیدار شد و به طرز معجزه‌آسایی زنده است. در بیمارستان ، دارلین (کارلی چایکین) و الیوت با حقیقت روبرو هستند: این الیوت واقعی نیست ، بلکه شخصیتی ساختگی دیگر است که به بیننده ها حال می دهد ، شخصیتی که طی سال گذشته کنترل را به دست آورد.

mrrobot-compressor

سلام الیوت

اصلاً زمان زیادی طول می کشد تا دارلین اعتراف الیوت را بپذیرد ، و بگوید که او در تمام این مدت می دانست که با برادری که با او بزرگ شده است سر و کار ندارد و اصرار دارد که مدتها پیش از او فرار کرده زیرا نمی داند چگونه با او مقابله کند.

در صحنه های پایانی سریال ، الیوت یک بار دیگر در درون خود عقب نشینی می کند ، در کنار یک شخصیت سینمایی خیالی در کنار شخصیت های دیگر مستقر می شود. او زندگی خود را به عنوان یک سری از پیش بینی های مبهم ، یک تونل از نور و تصاویر مشاهده می کند. از طرف دیگر: چشم الیوت، همواره از اشک جاری می شود و آخرین تصویر از سریال همان چیزی است که آن چشم مشاهده می کند: او لبخند می زند ، و دو کلمه آخر را نشان می دهد که اولین کلمات کل سریال را بازتاب می دهد: “سلام الیوت“.

فصلی عاطفی

فصل آخر از عواطف زیادی پر شده است ، یک قسمت دو ساعته که از بسیاری از احساسات بیرون می رود: ترس ، هیجان ، دلهره در واقع ، “ادیسه” یک کلمه مناسب برای توصیف فصل نهایی می باشد، با توجه به آنچه مایکل کریستوفر ، بازیگر فیلیپ پرایس پیش از این به هالیوود ریپورتر گفته بود که چه انتظاری از این قسمت دارد.

mrrobot-compressor

مایکل کریستوفر گفت:

“من بعد از خواندن به سم گفتم ، و سپس بالاخره را شنیدم ، فکر می کنم او موفق شده است سفر قهرمان را انجام دهد.” کریستوفر قبلاً به THR گفته بود. “این اولیس در ادیسه است. این مردی است که باید از خودش جدا شود و راهی برای بازگشت به خودش پیدا کند. فکر می کنم ما با این چهار سال این کار را کرده ایم. فکر می کنم وقتی این چند قسمت آخر را می بینید ، خواهید فهمید، چه من درست باشم یا نه. بسیاری از موازی ها با ادیسه وجود دارد … اما همه اینها ناخواسته است ؛ سم هیچ تصوری از آنچه در موردش صحبت می کردم وجود نداشت!

اما شما آن را ناخواسته تقلید می کنید ، زیرا از خیلی جهات بسیار دقیق است. اگرچه پایان رضایت بخش است ، اما هرگز کاملاً نمی دانید که چگونه به آنجا رسیدید ، بنابراین به عقب برمی گردید و دوباره آن را می خوانید. شما به سینما یا در خانه فیلم را تهیه و دوباره تماشا می کنید.

واقعی یا توهم

می پرسید: “چطور شد؟ چگونه به آن مکان رسیدم؟ و البته ، این ماجراجویی است. امیدوارم ،همه چیز برای [قسمت های آخر] خوب پیش رود – زیرا بر روی کاغذ ، فکر می کنم که کار کرده است. این پایان ، بسیار پیچیده و جالب این داستان است. “

مطمئناً یک پایان پیچیده با موضوعی که باید به چندین سؤال منتهی شود ، از جمله اینکه آیا واقعاً وقایع این سریال اتفاق افتاده است یا خیر. برای آنچه ارزش را دارد صحنه بیمارستان بین الیوت و دارلین پاسخی را ارائه می دهد. وقتی الیوت می پرسد که آیا همه چیز واقعی است من با تمام وجود در آنجا بودم: اجتماع ، هک در E Corp ، Five / Nine ، شما به زندان رفته و انجام بمب گذاری های سایبری ، ما به دنبال آن کارهایی که با آنجلا انجام دادیم .

همچنین با رومرو ، ترنتن ، مبلی ، شایلا الیوت ، من به شما دروغ نمی گویم: ” فقط پس از آن الیوت آشکارا تصدیق می کند که در حالی که جهان ممکن است واقعی باشد ، او خودش واقعی نیست – حداقل ، نه تمام خود او

mrrobot-compressor

انتظار نداشته باشید که اسماعیل در آینده نزدیک به هر یک از سؤالات زیر پاسخ دهد:

  • این سریال به عنوان یک فیلم سینمایی چه ظاهری داشت؟
  • چه زمانی شما صحنه ی الیوت را به قتل رسانده اید و بدن خود را درون یک صندوق خود می بینید؟
  • Flipper کجا است؟
  • آیا آنها تمام مدت مرده بودند؟
  • چه ااتفاقی بعد از بیدار شدن الیوت واقعی می افتد؟ لطفا او را به زندان نفرستید.

تاثیر سم اسماعیل

اسماعیل حداقل بر روی تأثیر عاطفی آقای روبات به عنوان یک سریال تأثیر گذاشته است ، هم بر مخاطبان خود و هم روی خودش. در حالی که ما کتاب مربوط به الیوت آلدرسون و آقای روبات را می بندیم ، بیایید نگاهی بیندازیم که اسماعیل در مورد این سفر هنگام سخنرانی در پادکست منظم سریال هالیوود ریپورتر در ابتدای فصل گفت:

“این برای من به معنای جهان است. من از واکنش بزرگی که وقتی اولین بار آن را به نمایش گذاشتیم کمی ناراحت شدم. این یک نمایش عجیب و این شخصیت ها عجیب هستند. الیوت انسانی عجیب و غریب است. فکر می کردم چیزی طاقچه ام کرده ام من فکر کردم با گروه کوچکی از افراد آنجا صحبت خواهم کرد. واقعیت این است که آن را به مخاطبان بزرگتر مربوط می شود چیزی است که باعث می شود احساس می کنم دیده می شود ، به طرز عجیب و غریب. این داستان برای من بسیار شخصی است.

چیزهای زیادی از الیوت واقعیت این است که چنین فن عظیمی در آنجا وجود دارد که مربوط به شخصیت او باشد ، مرا به حرکت در آورد. این واقعیت که حتی می توانستم با آن صحبت کنم من ، یا با بعضی از همان مبارزاتی که الیوت پشت سر گذاشت ، صحبت نکردم ، هرگز به این فکر نکردم که چگونه این احساسات را احساس می کند ، خودخواه هستند. اما این چیزی است که باعث می شود احساس کنم می توانم با دیگران ارتباط برقرار کنم ، و ما در حال گفتگو هستیم درمورد چیز مهمی که دارد فراتر از رنگ پریده حرکت می کند به من

160804_PLUS_mr-robot-ep-5.jpg.CROP.promo-xlarge2
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x