اخبار

دانشمندان ملخ سایبورگ بمب‌یاب پرورش دادند

دانشمندانی که برای یک پروژه تحقیقاتی وابسته به نیروی دریایی آمریکا کار می‌کنند موفق شده‌اند حس بویایی ملخ را برای تشخیص بمب و مواد منفجره به خدمت بگیرندبنابر نتایج تحقیق این گروه از محققان که روز ۱۱ فوریه در نشریه بیورکسیو منتشر شده است، ملخ‌ها برای شناسایی گازهای متصاعد شده از نیترات آمونیوم، ماده‌ای که به صورت گسترده توسط گروههای تروریستی برای ساخت بمب استفاده می شود، و مواد منفجره نظامی همچون TNT و RDX به کار گرفته شده اند.

دانشمندان در دانشگاه واشنگتن با کاشت الکترودهایی در مغز این حشره توانسته اند فعالیت نورون های عصبی آن را زیر نظر بگیرند. امری که به آنان اجازه داده است وقتی ملخ ماده‌ای شیمیایی را بو می کند، واکنش دستگاه عصبی آن را بسنجند.

577ed6ccd63f3.image ملخ سایبورگ

این محققان در مقاله خود گفته اند (ملخ سایبورگ)

چالش عمده در مسیر خواندن مغز ملخ‌ها این بوده است که بتوانند بدون انجام جراحی روی مغز آن‌ها و یا وارد کردن جسم خارجی امکان رصد نزدیک مغز را به دست بیاورند. برای این کار پژوهشگران از ملخ آمریکایی استفاده کرده اند که می تواند وزن بیشتری را روی سر خود نگه دارد و تنها با «یک شکاف کوچک» در ناحیه سر حشره دستگاه را روی آن نصب کرده اند.

همزمان این دانشمندان برای اینکه بتوانند حرکت ملخ‌ها را کنترل کنند آن ها را درون یک ربات چرخ دار که به شکل یک پیله است قرار دادند.نیروی دریایی آمریکا پیشتر در سال ۲۰۱۶ مبلغ ۷۵۰ هزار دلار در این پروژه سرمایه گذاری کرده بودطبق این پژوهش، ملخ‌ها به صورت تکی توانایی بو کشیدن مواد آتش زا را از خود نشان داده اند، با این حال نتیجه زمانی بهبود پیدا کرد که دانشمندان ترکیبی از ۷ ملخ و بیشتر را آزمایش کردند.

ملخ‌های سایبورگ درمعرض پنج ماده‌ی منفجره‌ی مختلف و چند ماده‌ی شیمیایی دیگر قرار گرفتند. درمدت ۵۰۰ میلی‌ثانیه از قرارگیری ملخ‌ها در این وضعیت، الگویی مشخص و متمایز از فعالیت در مغز حشرات ظاهر شد. این سرعت بسیار بالا به‌لطف بیولوژی ملخ قابل دستیابی است؛ زیرا شاخک بسیار کوچک آن‌ها حاوی نزدیک به ۵۰ هزار نورون بویایی است و همین خصوصیت موجب می‌شود این جانداران بهتر از هر حسگر مصنوعی قابل ساخت به دست انسان‌ها بتوانند طیف گسترده‌ای از مواد را تشخیص دهند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x