اخبارسخت افزار

تراشه‌ تردریپر رایزن ۳۹۸۰X با ۴۸ هسته‌ پردازشی در فهرست پشتیبانی CPU-Z

تراشه‌ تردریپر رایزن ۳۹۸۰X با ۴۸ هسته‌ پردازشی در فهرستی که پشتیبانی CPU-Z بوده است فاش شده به همین دلیل به بررسی این گزارش در این مقاله می پردازیم.

AMD

طبق این گزارش ، AMD ممکن است برنامه هایی برای معرفی یک چهارمین نسل سوم SK Ryzen Threadripper چهارم داشته باشد. این تراشه به عنوان Ryzen Threadripper 3980X شناخته می شود و  این تراشه با نام تردریپر ۳۹۸۰X شناخته می‌شود و با برخورداری از ۴۸ هسته و ۹۶ رشته، ازلحاظ مشخصات درست میان رایزن تردریپر ۳۹۷۰X و تراشه‌ی رایزن تردریپر ۳۹۹۰X قرار می‌گیرد.به نظر می رسد این تراشه در کد پشتیبانی CPU-Z v1.91 مشاهده شده است ، اما هیچ اطلاعات یا مدرکی برای این کد در پست موجود نیست.

حتی در صورت مشاهده پردازنده ، ممکن است نمونه مهندسی و AMD ممکن است آن را در فضای مصرف کننده راه اندازی یا راه اندازی نکند. برخلاف قطعات Threadripper 3000 که در حال حاضر موجود است ، SKU های جدید که در سال آینده راه اندازی می شوند ، برخلاف تراشه‌های تردریپر ۳۰۰۰ که در‌حال‌حاضر دردسترس هستند، پردازنده‌های جدید که سال آینده عرضه خواهند شد، درمجموع ۹ چیپلت دارند که هشت عدد از آن‌ها دای‌هایی با معماری Zen 2 و تنها یک دای مربوط به ورودی/خروجی‌ است.

برای اینکه پردازنده‌ی مذکور ۴۸ هسته داشته باشد، AMD شش هسته از هشت هسته‌ی فعال روی دای‌های Zen 2 را به‌کار خواهد گرفت. برای بدست آوردن ۴۸ هسته ، AMD 6 هسته از ۸ فعال شده موجود در هر Zen 2 را دارد. به غیر از این ، این تراشه حداکثر ۲۸۰ مگابایت حافظه پنهان و یک TDP 280W خواهد داشت که شبیه به کلیه نسل سوم Threadripper است که تاکنون منتشر و اعلام شده است

نام پردازنده‌ی مرکزی (CPU)تعداد هسته‌های پردازشیتعداد تردهای پردازشینسل پیشین پردازندهفرکانس پردازشی پایهفرکانس پردازشی بوستمجموع حافظه‌ی کش (Cache)توان طراحی حرارتی (TDP)قیمت عرضه به بازارتاریخ عرضه در خرده‌فروشی‌ها
AMD Ryzen Threadripper 3990X/WX۶۴۱۲۸AMD Ryzen Threadripper 2990WX (با ۳۲ هسته و ۶۴ ترد)نامشخصنامشخصنامشخصتقریبا ۲۸۰ واتاحتمالا ۳٬۴۹۹ تا ۳٬۹۹۹ دلارژانویه ۲۰۲۰ (دی – بهمن ۱۳۹۸)
AMD Ryzen Threadripper 3980X/WX۴۸۹۶ناموجودنامشخصنامشخصنامشخصتقریبا ۲۸۰ واتاحتمالا ۲٬۴۹۹ تا ۲٬۹۹۹ دلارژانویه ۲۰۲۰ (دی – بهمن ۱۳۹۸)
AMD Ryzen Threadripper 3970X/WX۳۲۶۴AMD Ryzen Threadripper 2970WX (با ۲۴ هسته و ۴۸ ترد)۳/۷ گیگاهرتز۴/۵ گیگاهرتز۱۲۸ مگابایت۲۸۰ وات۱٬۹۹۹ دلار۲۵ نوامبر ۲۰۱۹ (۴ آذر ۱۳۹۸)
AMD Ryzen Threadripper 3960X۲۴۴۸ناموجود۳/۸ گیگاهرتز۴/۵ گیگاهرتز۱۲۸ مگابایت۲۸۰ وات۱٬۳۹۹ دلار۲۵ نوامبر ۲۰۱۹ (۴ آذر ۱۳۹۸)

قیمت

با این گفته ، ما هنوز سرعت ساعت SKU های هسته ای شدید را نمی دانیم اما با توجه به ماهیت مشتاق قطعات Threadripper ، آنها بالاتر از قطعات EPYC Rome خواهند بود.  قیمت کنونی ۱۹۹۹ دلاری برای Ryzen Threadripper 3970X، قیمت‌گذاری در پردازنده‌های جدید این خانواده نکته‌ای مهم خواهد بود. ممکن است AMD مسیر مخرب را پیش بگیرد و برچسب قیمت ۲۴۹۹ تا ۲۹۹۹ دلاری را برای پردازنده‌ی یادشده انتخاب کند.

البته تردریپر ۳۹۷۰X با همین قیمت گران نیز می‌تواند پردازنده‌ی Xeon W-3175X اینتل را گوشه گیر کرده. انتخاب چنین قیمتی برای این تراشه، به‌معنی گران‌بودن قیمت پردازنده‌ی ۶۴ هسته‌ای ۳۹۹۰X تا بازه‌ی ۳۴۹۹ تا ۳۹۹۹ دلاری خواهد بود. قطعا می‌توان انتظار داشت AMD پردازنده‌ی پرچم‌دار ۶۴ هسته‌ایِ این شرکت را در رویداد CES ۲۰۲۰ رونمایی کند این همچنین بدان معنی است که Ryzen Threadripper 3990X می تواند بسیار فراتر از قیمت قیمتی باشد که می تواند در حدود ۳۴۹۹ – ۳۹۹۹ دلار آمریکا باشد.

قطعاً می توانید انتظار داشته باشید که AMD به طور رسمی از تراشه های پرچمدار ۶۴ هسته ای خود در CES 2020 پرده بکشد و اگر واقعاً وجود داشته باشد ، ممکن است اعلام کنیم برای قسمت ۴۸ هسته ای. اعلامیه های جدید زیادی از طرفین در CES وجود دارد ، بنابراین برای پوشش ما در هفته آینده با ما در ارتباط باشید.

AMD-Ryzen-Threadripper-3990X-64-Core-CPU
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x