گیم

شایعه: قیمت تولید هر دستگاه پلی استیشن ۵ برای سونی ۴۷۰ دلار است

بلومبرگ

 بلومبرگ با استناد به منابع داخلی‌اش گفته که هزینه تولید پلی استیشن ۵ چیزی حدود ۴۵۰ دلار برای هر دستگاه تخمین زده شده و یکی از دلایلی که سونی هنوز نسبت به قیمت آن تصمیم نگرفته، مایکروسافت و ایکس باکس سری ایکس است.

در واقع آن‌ها منتظرند ببیند مایکروسافت چه سیاستی را نسبت به قیمت کنسول جدیدش پیش می‌گیرد. پلی استیشن ۴ در سال ۲۰۱۳ و با قیمت اولیه ۳۹۹ دلار عرضه شد. گزارشات نشان می‌دادند که هر کنسول ۳۸۱ دلار برای سونی هزینه داشت و البته اگر هزینه بسته بندی و انتقال هم حساب کنیم، هزینه کلی به بیش از ۴۰۰ دلار می‌رسید.

در نهایت سونی (همانند مایکروسافت) مجبور می‌شود در چند ماه اول کنسول را با ضرر سخت افزاری به بازار بفرستد و به کمک سرویس‌ها و فروش نرم افزاری تعادلی بین سود و زیانش برقرار کند. با ۴۵۰ دلاری که هزینه تولید پلی استیشن ۵ است، قیمت این کنسول حداقل ۴۷۰ دلار خواهد بود که البته به اعتقاد دامیان تونگ، یکی از تحلیل‌گران بازار تکنولوژی در ژاپن، چنین قیمت‌گذاری آن‌قدرها آسان نیست:

مشتریان سطح انتظارات‌شان را برپایه پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۴ پرو مشخص کرده‌اند. اگر سونی قیمتی بالاتر به بازار عرضه کند، احتمالا به خاطر نیاز به جبران هزینه‌ها است اما ریسک‌هایی هم دارد.

پلی استیشن 5

شایعۀ گران بودن سیستم خنک کننده PS5

بلومبرگ در ادامه گزارشش نوشته یکی از بزرگترین چالش‌های سونی در توسعه کنسولش، دسترسی به یک منبع مطمئن برای حافظه‌های DRAM و NAND بوده که بیشتر به خاطر فراگیرتر شدن ۵G با کمبودهایی مواجه شده‌اند. با ورود به نسل پنجم دیوایس‌های هوشمند درخواست‌های زیادی (به‌خصوص از طرف کمپانی‌های ساخت گوشی) برای این حافظه‌ها وجود دارد.

همچنین کنسول در مرحله‌ای قرار دارد که خیلی از اجزایش انتخاب شده‌اند و تغییری نخواهند کرد. برای نمونه این منابع به سیستم خنک کننده کنسول اشاره کردند که انگار به طرز عجیبی گران است. با وجود اینکه معمولا در هر کنسول این قسمت هزینه زیادی را در بر نمی‌گیرد ولی برای پلی استیشن ۵ سونی می‌خواسته مطمئن شود که گرمایِ چیپ‌های قدرتمندش دردسرساز نمی‌شوند.

چند وقت پیش شایعه‌ای منتشر شد که نشان می‌داد ممکن است ویروس کرونا روی توسعه کنسول تاثیر بگذارد. این منابع چنین چیزی را رد کردند،ناگفته نماند که توزیع دیجیتال و معاملات خرد ، مانند سونی که هر خرید Fortnite را در بازی کاهش می دهد ، یکی دیگر از چرخش پول است. مهمتر از آن است که اطمینان داشته باشید ، به جای اینکه از هر واحد سود چند دلار سود کسب کنید ، این که جعبه خود را در اتاق های زندگی مردم قرار دهید. ناگفته نماند که مردم دلیلی برای چسبیدن به PlayStation یا Xbox دارند زیرا دوران پخش جریان از بین می رود.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x