سلامتمقالات

منافذ پوست را با طب سنتی درمان کنید تا پوست تان همیشه جوان بماند

نسخه بوعلی سینا برای پوست های آبکشی!
زیبایی مسئله مهمی است که حتی انسان ها در هزاران سال پیش به آن اهمیت می داده اند؛چه برسد به انسان امروز که تمام ابزار و امکانات زیبایی را هم در اختیار دارد و حتی قادر است با جراحی از نو شکلی را بیافریند! اما داشتن ظاهری خوب و پوستی سالم تنها به زیبایی مربوط و محدود نمی شود. از آنجا که رنگ رخساره خبر میدهد از سر درون،سلامت ظاهری پوست می تواند نشانه ای باشد از تندرستی فرد. بنابر این هر علامت غیر طبیعی روی پوست را باید جدی گرفت. یکی از مشکلاتی که می‌تواند هم زیبایی و هم تندرستی او را تهدید کند،داشتن شیار های تنگ یا باز پوستی است. دکتر قدیر محمدی،متخصص طب سنتی هر کدام از این نوع منافذ را از دیدگاه طب سنتی موشکافی می کند.


منافذ پوست و مزاج ها

پوست انسان برای تنفس و دور ریختن مواد زائد درون بدن منافذی دارد در واقع پاکسازی سطح و عمق پوست یکی از وظایف اصلی این منافع به شمار می رود. وجود این شیار ها کاملاً طبیعی است و برای هیچ فردی و تحت هیچ شرایطی مشکلی ایجاد نخواهد کرد اما در صورتی که تنگ تر یا باز تر از حد نرمال باشند،یعنی مشکلی به وجود آمده است و باید برایش چاره ای اندیشید.
در یک دسته بندی کلی:
مزاج های سرد و خشک یا سوداوی ها و مزاج های گرم و خشک یا صفراوی ها در معرض تنگی منافذ پوست هستند.
مزاج های سرد و تر یا بلغمی ها و مزاج های گرم و تر یا دموی ها در معرض بازی منافذ پوست قرار دارند.

منافذ تنگ

اگر منافذ پوست تنگ تر از حد معمول باشد،نوعی سفتی و سختی در سطح منافذ ایجاد میشود. سلول ها نزدیک به هم قرار می گیرند و به مواد زائد سطح پوست و درون بدن اجازه خروج از بدن نمی‌دهند. در نتیجه فضولات پوستی در یک جا تجمع پیدا میکند و ناهمواری هایی روی پوست تشکیل می شود. شاید بشود این ناهمواری ها را به حفره های روی سطح ماه تشبیه علاوه بر این تنگی منافذ پوست باعث به وجود آمدن بثورات جلدی هم میشود؛یعنی انواع جوش های چرکین و آکنه هم تحت تاثیر تنگی منافذ ممکن است به وجود بیاید.

یک ماسک مناسب

دو قاشق غذاخوری گل ختمی و پنیرک و یک قاشق غذاخوری بابونه را پودر کنید. سپس با یک یا دو لیوان آب بجوشانید. وقتی آب آن کاملا تبخیر شد،بگذارید خمیر قدری خنک شود. بعد به مدت نیم ساعت آن را به شکل ماسک روی صورت قرار دهید. تا زمانی که وضعیت منافذ بهبود نسبی پیدا کنند می توانید روزی یک بار از این ماسک استفاده کنید. اما بعد هفته ای دو تا سه بار استفاده از این ماسک کافی است. در صورت تمایل می توانید مقدار مواد را به دلخواه خودتان چند برابر کنید اما یادتان باشد مقدار بابونه باید نصف مقدار ختمی و پنیرک باشد. حتما باید این تناسب بین موارد رعایت شود.

منافذ باز

باز بودن منافذ پوست هم درست مثل تنگی آن می تواند باعث بروز مشکلات پوستی و غیر پوستی شود. اگر منافذ در محل رویش موها باز شوند،قطعاً باعث ریزش مو میشود. اما در غیر از این نواحی مشکلات دیگری به وجود می آورد. از بدن بخاراتی به شکل حرارت متصاعد می شود که باید از این منافذ باز عبور کند.اگر اخلاط چسبنده در اطراف پوست وجود داشته باشد،باعث چسبیدن لایه لایه مواد در منافذ پوست می‌شود. وقتی این مواد خشک شد،ناراحتی های پوستی به شکل دمل و چرک روی پوست ظاهر می شود.

یک ماسک مناسب

گلنار،تاج‌ریزی و پنیرک را به مقدار مساوی پودر و با هم مخلوط کنید. (مثلا اگر یک قاشق پودر گلنار دارید،حتما مقدار تاج‌ریزی و پنیرک هم باید یک قاشق باشد.) پودر به دست آمده را با یک یا دو لیوان آب بجوشانید. وقتی آب کاملاً تبخیر شد،اجازه دهید خمیر تان خنک شود. بعد آن را به شکل ماسک روی پوست قرار دهید. اوایل تا زمان حاصل شدن بهبودی نسبی منافذ،روزی یک بار لازم است، ماسک بگذارید ولی بعد از آن استفاده از ماسک دو یا سه بار در هفته کفایت می‌کند.

اپیلاسیون با موم باعث باز شدن منافذ پوست میشود؟

معمولا خانم ها و برخی از آقایان با استفاده از روش های مختلف موهای زائد بدن را از بین میبرند. ماده ای که اپیلاسیون با آن انجام می شود،می‌تواند بر تنگ یا باز شدن منافذ پوست تاثیر بگذارد. یک سری از روش ها مثل اپیلاسیون با موم از زمان های قدیم مرسوم بوده و هنوز هم که هنوز است کاربرد و طرفداران خاص خودش را دارد. امروزه اپیلاسیون با موم یکی از رایج ترین انواع رفع موهای زائد است که به نوعی بی ضرر تر از روش های دیگر به نظر می رسد. با این حال برای اینکه مانع باز شدن بیش از حد منافذ پوست شوید،بهتر از قبل از اپیلاسیون با استفاده از کیسه آب گرم یا دوش آب گرم بدن را گرم و راحت تر کنید. بعد از اپیلاسیون هم بدن را با آب سرد بشویید تا باکتری ها و ویروس ها مجال ورود به بدن را پیدا نکنند.

لیزر دائم،منافذ پوست را تنگ می‌کند؟

این روزها رفع موهای زائد با لیزر،بازار گرمی دارد. در این روش موهای زائد به صورت دائمی و برای همیشه با بسته شدن راه رویشان از بین می رود. پیش از هر چیز باید بدانید بخشی از سموم درون بدن و پوست همراه با مو از بدن خارج می شود. وقتی موهای زائد را به صورت دائمی لیزر می کنید،در واقع راه را بر رویش مو و خروج سموم بسته اید؛ مثلا سموم قلب به وسیله موهای زیر بغل دفع می‌شود.کسی که موهای زیر بغل را لیزر می‌کند،در طولانی مدت دچار بیماری‌های قلبی خواهد شد یا در یک مثال دیگر سموم کبد و کلیه از طریق موهای کشاله ران از بدن دفع می شود و طبیعتاً کسی که موهای این قسمت را به صورت دائمی لیزر می کند در آینده درگیر مشکلات کبدی و کلیوی خواهد شد.

آرایش باعث تنگی منافذ پوست میشود؟

تماس مواد خارجی با پوست تغییراتی را در پی دارد. مواد آرایشی وقتی روی سطح پوست و منافذ آن قرار می گیرد به مرور تجمع پیدا میکند و باعث تنگ تر شدن منافذ پوستی میشود. کرم های بهداشتی مثل کرم های مرطوب کننده یا نرم کننده های ملایم نه آرایشی! این مشکل را ایجاد نمی کنند چون از مواد ریز و سالمی تهیه می شوند که از طریق منافذ پوست جذب می شوند. اما سایر کرم ها مانند کرم پودر ها یا کرم های گریم و کرم های سنگین آرایشی دیگر باعث بسته شدن منافذ پوست و آسیب های بعدی می شوند. توصیه اکید این است که مواد آرایشی تنها برای مدت کوتاهی روی پوست باقی بمانند. سعی کنید یکی،۲ ساعت بعد از آرایش آنها را کاملا از روی پوست صورت پاک کنید.

شست و شو چه تاثیری بر منافذ پوست میگذارد؟

افرادی که منافذ پوست شان باز یا تنگ تر از حد معمول است،گاهی خیال می کنند با شست و شو می توانند مشکل را برطرف کنند بنابراین یا تماس آب با پوست را محدود می کنند یا روزانه چندین بار پوست را شستشو میدهند. بعد از استحمام که منافذ باز می شود میتوان پوست را در حد آب کشی با آب سرد شستشوی مختصری داد تا قدری شیار ها تنگ تر شود اما کسانی که روزی چند بار با مواد شوینده پوست را می شویند باید بدانند خشکی پوست باعث تنگی منافذ آن خواهد شد. توصیه می شود این افراد با روغن بادام شیرین و روغن بنفشه پوستشان را چرب کنند تا دچار خشکی نشوند. همچین روزی یک بار شستن پوست با آب برنج به سلامت آن کمک می کند.

تابش تند آفتاب تنگی منافذ پوست

دمای محیط به صورت طبیعی باعث تنگی و باز شدن منافذ پوست می شود. به عنوان مثال در فصل زمستان شیار های پوست خود به خود تنگ تر می شود تا حرارت بدن را در داخل باقی بماند و در فصل تابستان منافذ باز تر می شود تا حرارت به شکل تعرق از بدن خارج شود. اما منافذ تحت تاثیر حرارت خارجی آسیب می بیند. حتما دیده‌اید سوختگی باعث چروک و جمع شدن پوست میشود. اگر حرارت خورشید آنقدر زیاد باشد که سبب سوختگی پوست شود،طبیعتا منافذ پوست هم جمع و تنگ تر یا بسته می شود؛البته سرمای بسیار شدید هم می‌تواند همین سوختگی و عوارض را برای پوست ایجاد کند.

بیماری،منافذ پوست را باز میکند

درست است که حرارت خارجی به عنوان عوامل محیطی می تواند بر تنگی و گشادی منافذ  اثر بگذارد ولی گاهی عوامل محیطی نیست که باعث تنگی منافذ پوست می شود بلکه یک عامل درونی باعث این مشکل می شود. اندام های حیاتی و مهم مانند کبد و کلیه دچار سوء مزاج شوند و مزاجشان گرم تر از حد طبیعی شود،منافذ پوست باز تر می شود بنابراین می توان در یک حالت گشادی بی دلیل شیار های  پوست را نشانه سوء مزاج کبد یا کلیه دانست بنابراین افرادی که علتی برای باز بودن منافذ پوست شان نمی یابند باید برای بررسی عملکرد اندام های داخلی شان به پزشک متخصص مراجعه کنند.


طب سنتی میگوید کدام یک از خواص چای،ژله،بستنی و قارچ را باور کنیم
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا