اخبار

هزینه اعزام مجدد انسان به ماه چقدر خواهد بود؟

۶۰ سال از قدم نهادن انسان‌ها به ماه می‌گذرد و در حال حاضر خبرهایی مبنی بر برنامه دولت آمریکا برای سفر مجدد به سطح قمر درخشان شب‌های آسمان ما شنیده می‌شود. اما در صورت تحقق این خبر و واقعیت آن، میزان هزینه‌های سفر انسان به ماه چقدر خواهد بود؟

طبق اطلاعاتی که تا به حال از این پروژه داریم برنامه دولت آمریکا این است که تا سال ۲۰۲۴ شرایط را برای اعزام مجدد انسان‌ها به ماه فراهم کند.

در این زمینه یکی از مدیران ناسا معتقد است که در بعد مالی حداقل این پروژه می‌تواند بسیار گسترده و عمیق بوده و مبلغی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد دلار خرج روی دوست دولت آمریکا بگذارد.

مصاحبه‌ای که آقای جیم بردنستین، مدیر ارشد ناسا هفته گذشته با CNN ترتیب داده به این مورد نیز اشاره شده که برای عملی ساختن این تصمیم، ناسا باید تمام ۵ سال آینده را به صورت مجدانه روی این پروژه کار کند تا بتواند فضانوردان آمریکایی را به ماه برساند.

نکته جالب توجه دیگر این است که در حال حاضر بودجه سالیانه ناسا در حدود ۲۰ میلیارد دلار است و برای عملی ساختن طرح سفر به ماه باید حداقل سالیانه ۶ میلیارد دلار به آن اضافه شود.

بردنستین در این زمینه نظر جالب دیگری هم دارد که می‌گوید ممکن است مبلغ نهایی پیاده‌سازی این پروژه از مقدار اعلامی متفاوت باشد ولی به دلیل بعد عمومی طرح ممکن است سرمایه‌گذاری‌های ثالث متعددی نیز روی آن صورت بگیرد. در واقع پروژه «آرتمیس» آنقدر ابعاد گسترده‌ای دارد که شاید نتوان هیچ‌گاه به صورت گسترده مبلغ بودجه مورد نیاز آن را استخراج کرد.

آژانس فضایی آمریکا نام این پروژه را «آرتمیس» انتخاب کرده که در یونان باستان نام الهه ماه بوده و قصد دارد انسان را بعد از بیش از نیم قرن دوباره به ماه بازگرداند. در جریان این پروژه قرار است دو انسان به ماه اعزام شوند که طبق اعلام اولیه مسلماً یکی از آنها خانم فضانوردی خواهد بود که می‌توان با رسیدن به قمر زیای زمین، اولین خانمی باشد که روی یک جسم فضایی خارج از زمین قدم می‌گذارد.

منبع
شهر سخت افزار
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x