اخبار

موسس و رییس فروشگاه بزرگ اینترنتی علی بابا در سن ۵۵ سالگی بازنشسته شد

امروز آقای جک ما که به عنوان موسس فروشگاه اینترنتی بزرگ علی بابا شناخته می‌شود، از سمت ریاست هیئت مدیره علی بابا کناره گیری و پست مهم را به مدیر عامل فعلی گروه علی بابا یعنی دنیل ژنگ واگذار کرد. آقای جک ما حدود یک سال پیش خبر بازنشستگی خود را اعلام کرده بود.

البته تا برگزاری مجمع عمومی سال آینده سهامداران، آقای جک ما همچنان در هیئت مدیره فروشگاه بزرگ علی بابا حضور خواهد داشت و این تغییر قدرت کمی زمان خواهد برد. آقا جک ما همچنان در بین شرکای  مادام‌العمر Alibaba Partnership باقی خواهد ماند. او در این مقام به عنوان جایگاه های ارشد مدیریتی شرکت‌های تحت تملک گروه علی بابا و کمپانی‌های وابسته به آن قرار دارد؛ همچنین آقای جک ما در این مقام می‌تواند اکثریت اعضای هیئت مدیره را مستقیماً منصوب کند.

آقای ما سال گذشته اعلام کرده بود که روند جدا شدنش از ابر فروشگاه اینترنتی علی بابا به تدریج اتفاق خواهد افتاد. آقای جک ما در سخنرانی سال گذشته اعلام کرد که علی بابا هیچ‌وقت به جک ما خلاصه نمی‌شود اما جک ما همیشه به علی بابا تعلق دارد. آقای جک ما در سال ۲۰۱۳ از سمت خود به عنوان مدیر عامل علی بابا کناره گیری کرد و جایگاهش را در ان زمان به جاناتان لو سپرد و پس از آن حدود ۲ سال بعد در سال ۲۰۱۵ جاناتان لو از مقام خود کناره گیری کرد و این جایگاه به دنیل ژنگ رسید که هم اکنون به عنوان ریاست هیئت مدیره علی بابا انتخاب شده است.

موسس علی بابا بازنشسته شد
موسس علی بابا بازنشسته شد

در حال حاضر دنیل ژنگ به عنوان قدرتمندترین فرد در علی بابا شناخته می‌شود زیرا به طور هم زمان مقام مدیر عاملی و ریاست هیئت مدیره علی بابا را به عهده دارد. البته آقای راه سختی را در پیش دارد، زیرا پس از یک دهه رشد انفجاری، صنعت تجارت الکترونیک در چین رو به افول است و باید قدم‌های بزرگی را برای اصلاح شرایط موجود بردارد.

آقای جک ما در گذشته به عنوان یک معلم ساده در دانشگاه و مدارس چین زبان انگلیسی تدریس می‌کرد و با توجه به این که در چین امروز به عنوان روز معلم نام گذاری شده است، جک ما تصمیم گرفته است تا در این روز به خصوص خود را بازنشسته کند. آقای ما در متن سخنرانی خود اعلام کرده است که قصد دارد تا باقی عمر خود را به عنوان یک معلم با اهداف بشر دوستانه تدریس کند.

 

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
دکمه بازگشت به بالا
بستن