اخبارتلفن همراهسخت افزار

چه زمانی واقعاً می‌توانیم از فناوری ۵G استفاده کنیم؟

مسلماً بزرگترین ترندهای فناوری دنیای ما هوش مصنوعی و فناوری ۵G هستند. فناوری‌هایی که قرار است دنیای آینده ما را متحول کنند. اما همچنان این سوال وجود دارد با وجود پیشرفت‌های گسترده اخیر، چه زمانی این فناوری‌ها در زندگی روزمره ما جایگاه واقعی خود را نشان خواهند داد؟

برای آن دسته از دوستانی که شاید کمتر در جریان پیشرفت‌های اخیر فناوری مخابراتی و ارتباطی نسل پنجم قرار دارند باید بگوییم که به صورت واقعی در حال حاضر چند کشور انگشت شمار و آن هم در مقیاس بسیار کوچک، در اندازه درصدی بسیار از سطح یک شهر را در سراسر دنیا داریم که به کاربران خود فناوری مخابراتی ۵G ارائه می‌کنند.

به عقیده بسیاری از صاحب‌نظران در این حوزه هنوز سال‌های زیادی برای همه‌گیر شدن این فناوری باقی مانده است و باید همچنان چشم انتظار عملکرد و افزایش کاربری آن باشیم.

فناوری واقعایی 5G کی ارائه میشود؟
فناوری واقعایی ۵G کی ارائه میشود؟

در واقع مشکل در هر دو سمت وجود دارد؛ نه زیرساخت‌ها و احتیاجات مخابراتی به حدی هستند که کاربران در مقیاس گسترده بتوانند از ۵G استفاده کنند و نه هنوز گوشی‌ها، مودم‌ها و دستگاه‌های سمت کاربر حرفه‌ای در تیراژ گسترده عرضه شده‌اند که برای کاربران ممکن سازند بتوان از آنها استفاده کرد.

در همین زمینه بر اساس اظهار نظر آقای رانجیت آتوال، مدیر تیم تحقیقاتی موسسه گارتنر که در مطلب منتشر شده توسط DigiTimes به اظهار نظر در این موضوع پرداخته، تنها ۶ درصد کل گوشی‌های هوشمندی که قرار است در سال ۲۰۲۰ در بازار توزیع شده و به فروش برسند توانایی برقراری ارتباط ۵G را خواهند داشت. البته آقای آتوال معتقد است که این فناوری به سرعت در حال گسترش بوده و این عدد می‌تواند با همین سیر، بالاتر برود:

درحالیکه پوشش شبکه ۵G افزایش پیدا می‌کند تجربه کاربران از استفاده از آن نیز افزایش پیدا کرده و قیمت دستگاه‌های ۵G نیز کاهش پیدا می‌کند. بالاخره ما در سال ۲۰۲۳ به جایگاهی خواهیم رسید که می‌توان انتظار داشت ۵۱ درصد از گوشی‌های فروخته شده در بازار از نوع  ۵Gباشند و به همین دلیل آینده روشنی را می‌توان برای این فناوری متصور بود.

فناوری واقعایی 5G کی ارائه میشود؟
فناوری واقعایی ۵G کی ارائه میشود؟

گارتنر همچنین معتقد است که در سال آینده میزان پوشش شبکه‌های ۵G در سراسر دنیا به ۷ درصد خواهد رسید و تقریباً همه شرکت‌ها تولید محصولات ۵G خود مانند گوشی‌های هوشمند را در این سال به صورت انبوه و رسمی آغاز می‌کنند. دیگر زمانی زیادی برای رسیدن به ارتباط چند صد مگابیت و یا حتی چند گیگابیتی در بستر موبایل فاصله نداریم و این مهم به زودی محقق خواهد شد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x