تجهیزات گیمینگرپورتاژ آگهیگیم

تفاوت تلویزیون و مانیتور چیست؟ می توانیم به جای مانیتور تلویزیون بخریم؟


اگر شما هم تصور می‌کنید که تکنولوژی استفاده شده در ساخت تلویزیون و مانیتور، یکسان است باید به شما بگوییم که سخت در اشتباه هستید! مشابه بودن این دو دستگاه بسیاری از خریداران را به اشتباه می‌اندازد و این سوال را به‌وجود می‌آورد که آیا می‌توان به‌جای مانیتور تلویزیون خرید؟ ادامه این مطلب را مطالعه کنید تا با بررسی صفر تا صد تفاوت­های مانیتور و تلویزیون، پاسخ این سوال را دریافت کنید.

تفاوت تلویزیون و مانیتور چیست؟

با گذشت زمان، تکنولوژی به‌کار رفته در مانیتورها و تلویزیون­ها دستخوش تغییراتی شده و قابلیت­ها و امکانات بسیاری به این دستگاه­ها اضافه شده است. شاید در نگاه اول مانیتور و تلویزیون کاملا یکسان به نظر برسند اما باید پذیرفت که با وجود شباهت­های بسیار، این دو دستگاه تفاوت­های اساسی نیز دارند که در ادامه به آن­ها اشاره می­کنیم.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر ابعاد

به طور معمول، اندازه مانیتورها از ۲۴ تا ۲۷ اینچ است، اما اندازه صفحه نمایش تلویزیون­ها، از ۴۰ اینچ شروع می‌شود و به بیش از ۱۰۰ اینچ می­رسد. به علت بزرگ بودن ابعاد تلویزیون­ها، بسیاری از گیمرها، آن را به مانیتور ترجیح می­دهند تا بهتر در فضای بازی قرار بگیرند.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر کیفیت تصویر

وضوح تصویر در یک صفحه نمایش به اندازه و تراکم پیکسلی آن بستگی دارد؛ هر چه صفحه نمایش بزرگتر باشد، تراکم پیکسلی کمتر خواهد بود. در نتیجه، اگر یک مانیتور از نظر تراکم پیکسلی با یک تلویزیون برابر باشد، دستگاه کوچک­تر، تصاویر شارپ و واضح­تری نشان می­دهد. این موضوع بر قیمت تلویزیون و مانیتور هم تاثیرگذار است، به‌طوریکه تراکم پیکسلی بیشتر باعث بالا رفتن قیمت دستگاه می‌شود.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر تعادل رنگی

یکی دیگر از تفاوت­های تلویزیون و مانیتور در خصوص تعادل رنگ آن­ها است. در تلویزیون رنگ­ها با کیفیت بهتری نسبت به مانیتور نشان داده می‌شود.


تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر سخت افزار

یکی از مهم­ترین تفاوت­ها میان تلویزیون و مانیتور در رابطه با سخت افزار آن­ها است. صفحه نمایش تمام دستگاه­ها از جمله مانیتور و تلویزیون دارای قطعات مختلفی هستند که به کمک آن­ها، اطلاعات دریافتی به تصاویر قابل مشاهده تبدیل می­شوند. تعداد قطعات و اجزای داخلی در مانیتور، بسیار کمتر از تلویزیون است؛ زیرا اطلاعات ارسالی به مانیتورها با سرعت بالاتری نشان داده می‌شوند.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر نرخ نوسازی

در سال­های اخیر، نرخ نوسازی در تلویزیون­های نسل جدید به ۱۲۰ هرتز رسیده که به نوبه خود انقلابی عظیم در این صنعت است. هرچند، مانیتورهای جدید نیز با استفاده از فناوری­های پیشرفته به نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز دست یافته‌اند اما بسیاری از گیمرها، استفاده از این تکنولوژی را برای اجرای بازی­های مجازی مناسب نمی­دانند.


تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر سرعت نمایش تصاویر

سرعت نمایش تصویر در مانیتور بیشتر از تلویزیون است. برای مثال، سرعت نمایش تصویر در مانیتور کمتر از ۱۰ میلی­متر بوده اما در تلویزیون بین ۴۰ تا ۶۰ میلی­متر است. همین موضوع باعث می­شود تا بسیاری از گیمرها برای اجرای بازی، مانیتور را به تلویزیون ترجیح بدهند.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر زمان پاسخ دهی

زمان پاسخ دهی به معنای مدت زمانی است که پیکسل­های صفحه نمایش برای تغییر صحنه­ها، تغییر رنگ می‌دهند. این پروسه، حتی در در تلویزیون­های HD نیز نسبت به مانیتورها طولانی­تر است. درواقع، در مانیتورها از بعضی زوایای پردازش تصاویر و زاویه دید صرف نظر می‌شود تا سرعت پاسخ‌دهی افزایش یابد.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر پورت­های ورودی و خروجی

تلویزیون‌ها دارای چندین پورت HDMI هستند که با کمک این پورت­ها، می­توان آنها را به دستگاه­های متعدد متصل کرد. این در حالی است که مانیتورها فقط یک عدد پورت HDMI برای اتصال به یک دستگاه دیگر دارند. علاوه بر آن، این دستگاه‌ها مجهز به پورت­های دیگری همچون پورت Display هستند که رزولوشن­های بالاتر را پوشش می­دهد؛ تلویزیون فاقد اینگونه پورت­ها است.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر فریم ریت

فریم ریت تعداد دفعاتی است که تصاویر توسط کارت گرافیک رندر شده و بر روی نمایشگر به نمایش در می­آیند. فریم ریت در مانیتور، نسبت به تلویزیون بالاتر است؛ در نتیجه، مانیتور از این نظر برای گیمرها کاربرد بیشتری دارد.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر دریافت فرکانس­های رادیویی

یکی دیگر از تفاوت­های تلویزیون و مانیتور آن است که تلویزیون، بر خلاف رادیو، به واسطه RF Tuner قابلیت دریافت فرکانس­های رادیویی و تبدیل آن­ها به فرکانس­های میانی را دارد. در این راستا، RF Tuner پس از دریافت سیگنال­های رادیویی و تصویری، هر یک را به بخش مرتبط ارسال کرده و سپس با انجام روند ذخیره سازی و ثبت کانال در تلویزیون، این کانال­ها به صورت یش فرض در حافظه نمایشگر ذخیره می­شوند.

آیا می­توانیم به جای مانیتور، تلویزیون بخریم؟

با توجه به تفاوت­های ذکر شده، این سوال پیش می­آید که آیا می­توانیم به جای مانیتور، تلویزیون بخریم؟ باتوجه به اینکه قیمت تلویزیون نسبت ‌به مانیتور مقرون ‌به‌صرفه‌تر است، چه تفاوت­هایی مانع می­شوند تا ما نتوانیم تلویزیون را جاگزین مانیتور کنیم؟

تفاوت در نحوه اتصال

تلویزیون­ها فاقد خروجی Display هستند. این خروجی برای پشتیبانی از رزولوشن و نرخ نوسازی بالاتر طراحی شده است، درنتیجه، از این نظر نمی‌توانند جایگزین مانیتورها باشند. گیمرها در هنگام بازی، به رزولوشن و نرخ نوسازی بالا نیاز دارند که متاسفانه تلویزیون­ها، در این زمینه به اندازه کافی توانا نیستند.

تلویزیون­ها بسیار بزرگ­تر هستند

ابعاد بزرگ تلویزیون از جهاتی اجازه نمی­دهد تا کاربران از آن به جای مانیتور استفاده کنند. تلویزیون در ابعاد بزرگتری نسبت به مانیتور ساخته می­شود تا وسعت دید بیشتری داشته باشد؛ زیرا اصولا افراد با فاصله بیشتری نسبت به تلویزیون قرار گرفته و به تماشا آن می‌نشینند. این در حالی است که افراد در هنگام استفاده از مانیتور، در فاصله کمتری از آن قرار می­گیرند؛ زیرا وسعت دید کمتری برای تماشای مانیتور لازم است.

برای مثال، یک مانیتور ۲۷ اینچی با رزولوشن ۱۰۸۰ از فاصله نزدیک تصاویر شارپ و واضحی ارائه می‌دهد؛ اما اگر نزدیک به تلویزیونی ۵۰ اینچی با همین رزولوشن قرار بگیرید، متوجه خواهید شد که تصاویر حالت پیکسلی داشته و وضوح کافی ندارند.


مانیتور برای رابط کاربری انعطاف پذیرتر طراحی شده

شما در زمان استفاده از مانیتور، دائما با دسکتاپ یا برنامه خاصی کار می­کنید اما در زمان تماشای تلویزیون، محتوای ضبط شده و غیر قابل تعاملی را مشاهده می­کنید. محتوایی که در تلویزیون نمایش داده می­شود، اصولا از قبل ضبط شده است و احتمال رخ دادن مشکلاتی مانند خطای پنل ورودی و تاخیر در زمان پاسخ، بسیار پایین­تر از مانیتور است که محتوا در آن به صورت مستقیم پخش می­شود.

حتما شما هم در هنگام خرید تلویزیون برای انتخاب ابعاد تلویزیون دچار مشکل و ابهام شده‌اید. برای خرید تلویزیون با ابعاد مناسب، باید اندازه فضا و راحتی را در نظر بگیرید. با بزرگتر شدن ابعاد تلویزیون‌های مختلف، پیدا کردن سایز مناسب تلویزیون برای فضای خانه یا محل کار، اهمیت بیشتری پیدا کرد.

علاوه بر آن، فریم ریت تلویزیون در بازه ۲۴ تا ۳۰ fps قرار می‌گیرد که نسبت به فریم ریت مانیتور، بسیار پایین­تر است. از این رو، اگر سیستم خود را به یک تلویزیون با زمان پاسخ بالا متصل کرده و بازی ۶۰ fps بر روی آن اجرا کنید، متوجه می‌شوید که کیفیت اجرایی بازی بر روی تلویزیون بسیار پایین بوده و تصاویر با تاخیر پردازش می­شوند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا