آموزشرپورتاژ آگهی

پسیو شبکه چیست؟

امروزه به دلیل استفاده روزافزون از کامپیوتر و اینترنت، خدمات شبکه برای شرکت‌ ها و سازمان‌ ها اهمیت بالایی پیدا کرده است. خدمات شبکه به دو دسته خدمات پسیو شبکه و خدمات اکتیو شبکه تقسیم‌ بندی می‌ شود. خدمات پسیو شبکه به عملیاتی اطلاق می‌ شود که لازمه به وجود آمدن شبکه بوده و به نوعی به زیرساخت آن مرتبط است. در ادامه به نقل از کارشناسان روترنت بیشتر در رابطه با خدمات پسیو شبکه صحبت خواهیم کرد.

خدمات پسیو شبکه

پسیو در لغت به معنای غیر فعال است و در رابطه با خدمات شبکه، پسیو شبکه به آن دسته از فعالیت‌ هایی گفته می شود که به عنوان زیرساخت برای انتقال داده استفاده می‌ شوند. تجهیزات پسیو شبکه در کارکرد نیازی به برق نداشته و بر روی اطلاعات آن‌ها نمی‌ توان تغییری ایجاد کرد. به طور مثال کابل‌ ها از مهم‌ ترین تجهیزات مرتبط به پسیو شبکه محسوب می‌ شوند که نقش انتقال داده‌ ها را برعهده دارند. گفتنی است برای انتقال داده هم از کابل فیبر نوری و هم از کابل مسی می‌ توان کمک گرفت که هر دو این موارد در انتها به خدمات پسیو شبکه مرتبط می‌ شوند.

در صورتی که به زیرساخت شبکه بی اهمیتی شود و از تجهیزات مناسبی برای ساخت آن استفاده نشود، شبکه درگیر مشکلات بزرگتری شده و هزینه‌ تعمیری بالاتر از مقدار هزینه اولیه را برای سازمان به وجود می آورد. بسیاری از مدیران سازمان‌ ها و اداره‌ ها به زیرساخت شبکه بی اعتنا بوده و همین امر موجب افزایش ضرر و زیان آنها خواهد شد. برخی نیز کابل کشی و به طور کل تجهیزات زیرساخت شبکه را مهم‌ ترین بخش ایجاد یک شبکه می‌ دانند و درخواست استفاده از اصولی‌ ترین روش‌ ها برای خدمات پسیو شبکه را دارند. در نتیجه سازمان‌ ها یا شرکت‌ های این مدیران تا مدت‌ ها از یک شبکه با کیفیت و بدون قطعی بهره خواهند برد.

تجهیزات پسیو شبکه شامل چه مواردی می شود ؟

پسیو شبکه دارای تجهیزات مختلفی است که در کنار هم قرار دادن آن‌ها منجر به راه‌اندازی زیرساخت شبکه‌ ای برای یک سازمان خواهد شد. هر کدام از تجهیزات مرتبط به پسیو شبکه وظیفه خاصی دارند، از این رو نمی‌ توان هیچ کدام از آن‌ها را در حین ایجاد شبکه حذف کرد.

کابل‌ ها و سوکت‌ های شبکه

شاید بتوان مهم‌ ترین مورد از تجهیزات پسیو شبکه را کابل‌ ها و سوکت‌ ها دانست. بدون وجود این دو مورد هیچ داده‌ ای منتقل نخواهد شد، از این رو شبکه قادر به فعالیت نخواهد بود. با کمک کابل و سوکت است که می‌ توان سیستم‌ های مختلف را به هم متصل کرد.

کابل‌ ها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام سرعت و کیفیت متفاوتی را ارائه می‌ دهند، پسیو کار شبکه باید با توجه به نوع شبکه و نیاز آن یکی از انواع کابل‌ ها را برگزیده و از آن برای ایجاد زیرساخت شبکه استفاده کند.

یکی از انواع مهم سوکت‌ های شبکه، سوکت دیواری است. گفتنی است این سوکت دیواری را می‌ توان به منزله پریز برق برای شبکه در نظر گرفت. به کمک این سوکت‌ های دیواری می‌ توان سیستم‌ های مختلف را به هم متصل کرد.

پچ پنل

برای بهینه‌ تر کردن شبکه بهتر است از پچ پنل استفاده شود. پچ‌ ها قابلیت جمع‌آوری کابل‌ های شبکه را به صورت مرتب و منظم در کنار هم دارند و در کنار این ویژگی خوب، می‌ توانند سرعت عیب‌یابی شبکه را افزایش دهند.

رک

از رک‌ ها برای نظم دادن به دستگاه‌ های مختلف درون شبکه می‌ توان استفاده کرد. رک به عنوان یک محافظ برای دستگاه‌ ها و سیستم‌ ها استفاده می‌ شود.

ابزارها

برخی ابزارها وجود دارند که مرتبط به تجهیزات پسیو شبکه بوده و برای نصب آن‌ها استفاده می‌ شوند. از این ابزار می‌ توان به سوکت زن، Punch Down، Striper و Crimping اشاره کرد. استفاده از این ابزارها به راحت‌ تر کردن راه‌ اندازی زیرساخت شبکه کمک بسیاری می‌ کند و همچنین در کاهش بسیاری از هزینه‌ های پسیو شبکه تاثیر به سزایی می‌ گذارد.

خدمات پسیو شبکه شامل چه مراحلی است؟

●      مشاهده محل انجام پروژه

 در ابتدا لازم است متخصص شبکه به محل انجام پروژه رفته و با مشاهده قابلیت‌ های آن محل تمامی اطلاعاتی که در رابطه با ایجاد یک شبکه لازم است را به دست آورد. همچنین در این حین لازم است پرسش‌ هایی را از مشتری نیز داشته تا تمام نیازهای او را متوجه شود و با توجه به نیاز مشتری به ایجاد زیرساخت شبکه مشغول شود.

●      طراحی زیرساخت شبکه

 پس از بازدید از محل لازم است زیرساخت شبکه با توجه به ابعاد محل پروژه و همچنین شرایط فیزیکی آن جا طراحی شود تا با یک نقشه مناسب و استاندارد شروع به ساخت زیرساخت شبکه شود.

●      کابل‌کشی پسیو شبکه

 پس از گذراندن دو مرحله قبل و تایید طرح طراحی شده توسط خود فرد و همچنین مشتری، از کابل کشی‌ های داخلی و خارجی استفاده می‌ شود. گفتنی است در این مرحله لازم است از بهترین و با کیفیت‌ ترین کابل‌ ها استفاده شود، زیرا کابل‌ ها مهم‌ ترین جز یک شبکه هستند و در صورت خراب شدن موجب از کار افتادن کل شبکه خواهند شد.

●      نصب تجهیزات پسیو شبکه

 پس از کابل‌کشی باقی تجهیزات مرتبط به پسیو شبکه با یک ترتیب خاص و منظم توسط پسیو کار نصب می‌ شود.

●      آزمایش شبکه

 پس از اتمام ایجاد زیرساخت شبکه لازم است سیگنال شبکه آزمایش شود و بخش به بخش آن چک شود تا از سالم بودن شبکه و به خصوص کابل‌ ها اطمینان حاصل شود. در این مرحله است که متخصص شبکه باید به دقت کابل‌ ها را بررسی کند تا هیچ کابلی قطع نشده باشد.

هزینه خدمات پسیو شبکه به چه صورت محاسبه می‌ شود؟

هزینه خدمات پسیو شبکه ثابت نبوده و با توجه به تغییر برخی موارد متغیر خواهد شد. از این رو نمی‌ توان برای خدمات پسیو شبکه یک هزینه ثابت را اعلام کرد. از مواردی که بر روی هزینه پسیو شبکه تاثیر می‌ گذارد، می‌ توان به تعداد نودهای شبکه (گره‌ های شبکه)، نوع شبکه راه‌ اندازی شده، نوع کابل مورد استفاده در زیرساخت شبکه و ابعاد محل پروژه اشاره کرد.

در صورتی که نیاز به راه‌ اندازی شبکه برای سازمان خود دارید و یا به دنبال متخصصانی ماهر برای به روز‌رسانی سیستم شبکه سازمان خود هستید، می‌ توانید به متخصصان روترنت در این زمینه اطمینان کرده و خدمات پسیو شبکه و همچنین اکتیو شبکه خود را به دست آنها بسپارید.

5 1 vote
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x