مقالات

گری کاسپارف بیست و سه سال پس از شکست از AI، به مزایای آن اعتراف کرد

Deep Blue

 تلفن های هوشمند مجهز به موتورهای بازی شطرنج شدند که به اندازه ی Deep Blue قدرتمند بودند. از همه مهم تر به لطف پیشرفت های هوش مصنوعی، ماشین ها به یادگیری و اکتشاف بازی ها پرداختند.Deep Blue برای بازی شطرنج، از قانون کدگذاری دستی پیروی می کند.

در مقابل، AlphaZero برنامه ی DeepMind (یکی از توابع آلفابت) که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، با تمرین زیاد خود را برای بازی در سطح استادی آموزش می دهد. آلفازیرو از روش های جدید بازی شطرنج رونمایی کرد که کارشناسان شطرنج را حیرت زده کرد.

کاسپارف درباره ی باخت خود به Deep Blue شرکت IBM در سال ۱۹۹۷ می گوید:

«من همیشه خود را کارمندی می دانستم که هوش مصنوعی را تهدیدی برای شغل خود می داند.»

هفته ی گذشته، کاسپارف برای گفتگو با کارشناسان AI به صحنه ی رقابت مشهور با Deep Blue بازگشت. این برنامه توسط انجمن پیشرفت هوش مصنوعی تدارک دیده شده بود. او با ویل نایت، نویسنده ی ارشد Wired درباره ی شطرنج، هوش مصنوعی و راهبردهای سبقت از ماشین ها بحث کرد.

این مقاله، مجموعه ای از دیدگاه ها و عقاید کاسپارف درباره ی هوش مصنوعی، فناوری و مشاغل است. کاسپارف در این مصاحبه به صلح با هوش مصنوعی اعتراف کرد. او می گوید:

این مسابقه برای من مصیبت نبود بلکه نعمت بود.

من بخشی از رویدادی مهم بودم. بیست و سه سال پیش، تفکر متفاوتی داشتم. ما همه اشتباه می کنیم. می بازیم. تنها چیزی که مهم است، روش کنار آمدن با اشتباهات و تجربیات منفی است.خب در ریور وب در مورد هوش مصنوعی چیست مقاله ای ارائه دادم اگر مایل به خواندن بودید می توانید اینجا کلیک کنید.خب بگذریم از این قضیه، هر آنچه باید درباره فناوری مرموز و جذاب امروز بدانیم هوش مصنوعی آلفازیرو دیپ مایند در مسابقات شطرنج و شوگی پیروز شد مسابقه ی ۱۹۹۷ برای کاسپارف، تجربه ای ناخوشایند بود اما به او در درک مشارکت انسان و ماشین کمک کرد.

cover_desktop_battle-board-game-chess-889082

او هم مانند بسیاری از افراد دیگر، انسان را در شطرنج شکست ناپذیر می دانست. برنامه های قدرتمند هوش مصنوعی به تدریج تمام بازی ها را کنار زدند؛ اما به عقیده ی کاسپارف این به معنی پایان زندگی نیست بلکه می توان از آن سود برد. او خود را کارمندی می دانست که در معرض تهدید ماشین قرار دارد؛ اما حالا معتقد است ماشین ها به او در برقراری ارتباط عمومی کمک می کنند؛ زیرا هیچ کس انتظار ندارد که او کامپیوتری حرفه ای باشد.تأثیر AIبه عقیده ی کاسپارف، هوش مصنوعی اجتناب ناپذیر است.

بسیاری معتقدند هوش مصنوعی زندگی آن ها را نابود می کند و بسیار سریع است؛ اما برخلاف آن ها کاسپارف معتقد است هوش مصنوعی عملکرد کندی دارد. هر فناوری مشاغل قبل از خود را نابود می کند اما در عوض مشاغل جدیدی را به وجود می آورد. با توجه به آمار و ارقام، تنها چهار درصد از مشاغل ایالات متحده نیاز به خلاقیت انسانی دارند. این یعنی ۹۶ درصد شغل ها، اصطلاحا مشاغل زامبی هستند؛ اما مردم نمی خواهند این مسئله را بپذیرند.

گری کاسپارف:

ده ها سال است انسان ها آموزش می بینند تا مانند کامپیوترها رفتار کنند و حالا از به خطر افتادن همین مشاغل کامپیوتری شکایت دارند.

هوش مصنوعی

در نتیجه باید زیرساخت های لازم را فراهم کرد. دفاع از هوش مصنوعی، چه از طرف گروهی عمومی باشد چه از طرف مدیرعاملان شرکت های بزرگ که معتقدند این فناوری به بهبود سود آن ها کمک می کند، مانند جعبه ای دربسته است. مردم هنوز قادر به درک عملکرد هوش مصنوعی نیستند.

بدبینی عمومی به AI ماشین ها انواع مختلفی دارند و این وظیفه ی انسان است که با درک عملکرد ماشین ها از آن ها حداکثر استفاده را ببرد. برای رسیدن به این هدف لازم است مهارت های انسانی با مهارت های ماشین ترکیب شود. برای مثال، رادیولوژی را درنظر بگیرید.

اگر سیستم هوش مصنوعی قدرتمندی داشته باشید، پرستاری با تجربه هم می تواند از آن استفاده کند و لزوما نیاز به یک پروفسور عالی رتبه نیست. حتی شخصی با سواد معمولی هم می تواند با چنین ماشین هایی کار کند؛ اما معمولا برداشت های اشتباه باعث می شوند مردم نسبت به ماشین ها بدبین باشند.

گری کاسپارف cover_desktop_battle-board-game-chess-889082

گری کاسپارف می گوید:

از من بپرسید، برای مبارزه ی موتور شطرنج دیگری با آلفازیرو، چه کارهایی می توانم انجام دهم؟ من می توانم بازی های آلفازیرو را زیر نظر بگیریم و نقاط ضعف احتمالی آن را شناسایی کنم.

معتقدم ارزیابی های غیردقیقی هم در این بازی ها وجود دارد که تا اندازه ای طبیعی است. برای مثال این بازی، ارزش فیل شطرنج را بیشتر از اسب ارزیابی می کند. دلیل این مسئله به تجربه ی آلفازیرو باز می گردد. این بازی بیش از ۶۰ میلیون بازی را دیده که در آن ها فیل پیروز شده است؛ بنابراین با توجه به حداکثر تعداد برد فیل، ارزش این مهره را بالاتر در نظر می گیرد. بنابراین باید موتور موردنظر به سطحی برسد که آلفازیرو مرتکب اشتباهات اجتناب ناپذیری شود و بتواند آن را شکست دهد.

دنیای امروزی

هوش مصنوعی در دنیای امروز صرفا نوعی ابزار و مکمل است نه تهدید فرض کنید سلاحی قدرتمند دارید؛ برای مثال تفنگی که بتواند هدفی را در فاصله ی یک کیلومتری نشانه بگیرد. تغییر یک میلی متری جهت می تواند ۱۰ متر در هدف اختلاف ایجاد کند. از آنجا که تفنگ قدرت زیادی دارد تنها جابه جایی کوچکی می تواند منجر به تغییری بزرگ شود. آینده ی همکاری انسان و ماشین هم به همین شکل خواهد بود.با وجود آلفازیرو و ماشین های آینده، انسان نقش چوپان را خواهد داشت. فقط باید عملکرد الگوریتم های هوش مصنوعی را درک کنند.

وظیفه ی انسان، اجرای تنظیمات اولیه است و بقیه ی کارها بر عهده ی ماشین است. با قرار دادن ماشین مناسب در مکان مناسب می توان عملیات مناسب را انجام داد.AI در سطح هوش انسانکاسپارف معتقد است هنوز تعریف دقیقی از هوش وجود ندارد. حتی بهترین کارشناسان کامپیوتر و افرادی که با آخرین نوآوری های علم کامپیوتر آشنا هستند، هنوز نسبت به عملکرد دقیق هوش شک دارند.

امروزه همه AI را نوعی ابزار می دانند. انسان همواره از ماشین برای بهبود کیفیت کارهای مختلف استفاده کرده است. هوش مصنوعی ابزاری برجسته برای رسیدن به اهدافی است که حدود ۱۰ یا ۲۰ سال پیش غیرممکن بودند. کاسپارف در ادامه می گوید:چگونگی توسعه ی هوش مصنوعی هنوز مشخص نیست، من به هوش مصنوعی عمومی یا AGI اعتقادی ندارم. فکر نمی کنم این ماشین ها قادر به انتقال اطلاعات از سیستمی باز به سیستمی دیگر باشند.

ماشین ها، بازی ها و به طور کلی انواع هوش مصنوعی، معمولا در سیستم های بسته فعالیت می کنند.

دیوید سیلور (خالق Alpha Zero) هنوز به این پرسش پاسخ نداده :

آیا ماشین ها می توانند به اهداف خود برسند؟ سیلور درباره ی اهداف فرعی سخن می گوید اما پاسخی به این پرسش نمی دهد. شکاف مشخصی در تعریف او از هوش وجود دارد. انسان برای خود هدف گذاری می کند و سپس به دنبال تحقق آن ها می رود. ماشین فقط می تواند بخش دوم را انجام دهد.بنابراین شواهد اندکی برای فعالیت ماشین ها خارج از چارچوب های تعیین شده یا عملکرد بر اساس هوش انسانی وجود دارد.

هوش مصنوعی و اخلاق تاریخ ثابت کرده است جلوی پیشرفت را نمی توان گرفت. زمینه های مشخصی وجود دارند که توقف ناپذیر هستند. به طوری که اگر در اروپا یا آمریکا متوقف شوند، چینی ها از آن سود خواهند برد؛ اما به طور کلی باید نظارت بیشتر و دقیق تری روی فیسبوک، گوگل و شرکت هایی که به صورت انبوه با داده ها سروکار دارند، وجود داشته باشد.

گری کاسپارف Gary Kasparov  cover_desktop_battle-board-game-chess-889082

گری کاسپارف درادامه اضافه می کند:

مردم معتقدند باید هوش مصنوعی اخلاقی بسازیم. این ادعا چرت و پرت محض است. انسان ها هنوز هم نمی توانند تمایلات شیطانی خود را کنترل کنند. مشکل هوش مصنوعی نیست. مشکل انسان هایی هستند که از فناوری های جدید برای آسیب رساندن به انسان های دیگر استفاده می کنند.هوش مصنوعی مانند آینه ای است که خوب و بد را نشان می دهد هوش مصنوعی مانند یک آینه است. خوب و بد را نشان می دهد. با نگاه کردن به آینه باید برای اصلاح نواقص تلاش کرد.

تلاش برای ساخت هوش مصنوعی بهتر از انسان بیهوده است. باید میانگین طیف را درنظر گرفت. نه عصای جادویی درکار است نه نابودگر. هوش مصنوعی نه رهبر آرمان شهر است نه ضد آرمان شهر. فقط نوعی ابزار است. ابزاری منحصربه فرد چرا که می تواند ذهنیت انسان را بهبود دهد؛ اما فقط ابزار است. از طرفی کاربرد غلط هوش مصنوعی هم می تواند مشکلات سیاسی جهان را افزایش دهد.

سبک بازی

سبک بازی Alphazeroکاسپارف با بررسی بازی آلفازیرو مقاله هایی را درباره ی آن نوشته است و در این مقاله از شطرنج به عنوان میوه ی استدلال یاد می کند. بدیهی است بازیکنان کامپیوتری قوی تر از انسان هستند؛ اما به لطف آن ها می توان نکات بیشتری را درباره ی بازی ها یاد گرفت. برای مثال بازی AlphaGo در طول تمرین می تواند اطلاعات سودمندی را تولید کند.یکی از تصورات رایج غلط این است که در صورت ساخت ماشین های قدرتمند شطرنج، این بازی خسته کننده خواهد شد و ماشین شطرنج با وجود مانورهای زیاد و حدود ۱۸۰۰ یا ۱۹۰۰ حرکت شکست ناپذیر خواهد بود.

فقط الگوها را می بیند اما همین روند می تواند خاصیت تهاجمی و جذابیت شطرنج را افزایش دهد.مگنس کارلسن، قهرمان فعلی شطرنج دنیا با بررسی بازی های آلفازیرو، موفق به کشف عناصر و اتصال های مشخصی در بازی شده است. او حرکات را یاد گرفته اما جرات استفاده از آن ها را نداشته است. پس از باخت کاسپارف به DeepBlue بسیاری از افراد تصور می کردند دنیای شطرنج دیگر جذاب نخواهد بود اما امروزه بازی کارلسن برایشان جذاب است.

گری کاسپارف در این باره می گوید:

مردم هنوز هم شطرنج را دوست دارند. خودروها سریع تر از انسان ها حرکت می کنند اما باز هم انسان ها با یکدیگر رقابت می کنند زیرا مردم هنوز هم می خواهند نسبت به یکدیگر به برتری برسند. غلبه ی کامپیوترها بر بازی ها حقیقت دارد. غلبه ی ماشین، حس ناخوشایندی را القا می کند اما از طرفی علاقه به شطرنج را افزایش داده است. امروز می توان تنها با نگاه کردن به نمایشگرها از اتفاقات باخبر شد. ماشین ها افراد زیادی را جذب بازی ها کرده اند.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا