مقالات

کاترین جانسون ریاضی‌دان تأثیرگذار ناسا در سن ۱۰۱ سالگی درگذشت

کاترین جانسون

کاترین جانسون در مدت بیش از سه دهه فعالیتش خدمت زیادی به بسیاری از مأموریت های فضایی ناسا از جمله مأموریت معروف «جهشی بزرگ برای بشریت» نیل آرمسترانگ کرد. اما فعالیت های وی تا چندین دهه نادیده گرفته شدند.

خانم جانسون سال ۱۹۵۳ در کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (NACA) که بعدها ناسا جانشین آن شد، در کنار دیگر زنان ریاضیدان سیاه پوست فعالیت می کرد. وی آنقدر در محاسبات دقیق بود که جان گلن از وی درخواست کرد تا محاسبات کامپیوتری مأموریتش را برای اطمینان از درست بودن چک کند. جان گلن اولین فضانورد آمریکایی بود که سال ۱۹۶۲ به دور زمین گردش کرد.ریاضی‌دان در ناسا بود که در محاسبات مربوط به آپولو ۱۱ نقش مؤثری داشت. فیلمی با عنوان «ارقام پنهان» (۲۰۱۶) درباره‌ی این زنان ساخته شده است.

960x585AP-JohnsonandObamamedal

ناسا در توییتی درباره‌ی او نوشت:

امروز بزرگداشت صد و یکمین سالگرد زندگی او را برگزار می‌کنیم و به میراث او برای ازبین‌بردن مرزهای نژاد و اجتماعی وفادار خواهیم ماند.

خانم جانسون، تنها با یک مداد و خط‌کش، یکی از بهترین ذهن‌های ریاضی دوران خود بود. او وظیفه‌ی محاسبه‌ی مسیرهای دقیق فرود آپولو ۱۱ روی ماه در سال ۱۹۶۹ را بر عهده داشت. او می‌دانست تنها یک خطا می‌تواند پیامدهای شدیدی برای فضانوردان و خدمه داشته باشد. محاسبات بی‌نقص او در فرستادن آلن شپرد به فضا تأثیر زیادی داشتند. شپرد اولین آمریکایی بود که در سال ۱۹۶۱ به فضا رفت.

خدمات چشمگیر خانم جانسون سال ۲۰۱۵ مورد توجه قرار گرفتند. باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا مدال افتخار آزادی رئیس جمهوری، که بالاترین جایزه مدنی در این کشور محسوب می شود را به وی اعطا کرد.کتاب «ارقام پنهان» (Hidden Figures) که بعدها فیلمی به همین نام از روی آن ساخت شد، به خدمات خانم جانسون پرداخت. ناسا سال ۲۰۱۷ یکی از ساختمان های خود را به پاس خدمات خانم جانسون به اسم وی نامگذاری کرد.

960x585AP-JohnsonandObamamedal
0 0 vote
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x