مقالات

آیا با تغییر DNS باز هم اینترنت داخلی نیم بها محاسبه میشود ؟

مدت زمانی است که از تفکیک ترافیک اینترنت در ایران میگذرد .و همانطور که میدانید ترافیک اینترنت به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم شده است و با این تفکیک ترافیک اینترنت داخلی نیم بها محاسبه میگردد. اما سوال اینجاست آیا با تغییر DNS نیز ترافیک اینترنت داخلی نیم بها محاسبه میشود یا خیر ؟ در ادامه برای یافتن پاسخ سوال “آیا با تغییر DNS باز هم اینترنت داخلی نیم بها محاسبه میشود ؟ ” با ریور وب همراه باشید.

تعرفه اینترنت با استفاده از dns خارجی

وزارت ارتباطات به مناسبت های مختلف معمولا اینترنت رایگان ارائه می دهد مثل ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان ثابت یا ۲۰ گیگ اینترنت رایگان برای معلمان و با توجه به قوانین اینترنت کشور ترافیک اینترنت برخی سایت های داخلی نیم بها یا یک سوم محاسبه میشود . اما اگر DNS های ما خارجی باشند ؛ آیا باز هم ترافیک نیم بها محاسبه میشود ؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است ؛ بله ، باز هم نیم بها محاسبه میشود .

DNS چیست ؟

قبلا در مقاله ای با عنوان DNS چیست و چه کاربردی دارد – همه چیز در مورد DNS ، پرداخته ایم اما به طور ساده بخواهم بگویم کار DNS پرسیدن آدرس IP یک وب سایت با دادن نشانی نوشتاری آن به DNS Server میباشد.

dns چیست ؟ تعرفه اینترنت با استفاده از dns خارجی

اما چگونه نیم محاسبه میشود ؟

نحوه محاسبه ترافیک نیم بها و تفکیک آن از ترافیک بین الملل فقط با استفاده از ip های ثبت شده در وزارت ارتباطات است (مدیریت منابع اینترنت کشور)

پس با توجه به این موضوع متوجه میشویم که حتی اگر از DNS خارجی هم استفاده کنیم ترافیک دانلود و بارگزاری از سایت های ثبت شده در لیست ۵۰ درصد تخفیف ، نیم بها محاسبه میشوند.چون در نهایت ما به ip وصل میشویم و فایل ها را دانلود میکنیم .

پس میتوان نتیجه گرفت تعرفه اینترنت با استفاده از dns خارجی نیز نیم بها محاسبه میشود.

برچسب ها
0 0 vote
Article Rating
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
1 دیدگاه
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
nte
nte
2 months ago

ایول

دکمه بازگشت به بالا
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن