تجهیزات گیمینگرپورتاژ آگهیسونیگیم

هرآنچه باید از پلی استیشن ۵ و تاثیراتش بر بازی‌های ویدیویی بدانید+قیمت روز PS5 

کنسول پلی استیشن ۵ را باید بهترین کنسول سال ۲۰۲۳ میلادی از لحاظ تجاری دانست. چرا که این کنسول یک موفقیت تجاری برای سونی چه از لحاظ بازی‌های انحصاری و چه از لحاظ کیفیت خوده دستگاه محسوب می‌شود.

البته باید توجه داشت که پلی‌استیشن ۵ که با ارائه نسخه اسلیم سعی در بهبود کنسول همان نسل دارد. PS5 با رقیبان سرسختی مانند ایکس باکس و نینتندو سوییچ در حال رقابت است. با این وجود، بیش‌تر سهم بازار را در اختیار دارد. به‌خصوص در ایران که پلی استیشن بسیار محبوب‌تر از ایکس باکس و نینتندو سوییچ است.

اکثرمان در ایران با سگا وارد دنیای بازی و ویدیو گیم شدیم وبه مرور با ورود اولین کنسول سونی یعنی Ps one به سمت اولین پلی استیشن کشیده شدیم. خیلی از همسن‌وسالان ما با سگا جنسیس خاطره دارند و خیلی دوست دارند که این کنسول را تهیه کنند و دوباره خاطرات خوش کودکی را تجربه نمایند. اما اغلب به دلیل افزایش تورم دلیلی برای خرید این کنسول ۱۶ بیتی نمی‌بینند.

پس‌بنابراین برای تجربه مجدد خاطرات خوش گذشته یک راه باقی می‌ماند و آن هم تجربه این بازی برروی گوشی موبایل و یا کامپیوترهای خانگی است. برای تجربه لذت بخش مجدد باید استفاده از یک مبدل یا شبیه ساز سگا به تجربه بازی‌ها بپردازید. که می‌توانید یک نسخه از یک شبیه‌ساز فوق‌العاده برای سگا را از بخش دانلود رسانه سرگرمی گیماتک دانلود نمایید.

بهتر است از بحثمان دور نشویم و به سراغ کنسول پلی استیشن ۵ و تاثیراتش بر بازی‌های ویدیویی برویم. کنسولی که از ابتدا برنده نسل نهم بود و با بازی‌های انحصاری‌اش مخاطبان را به وجد آورده است.

کنسول پلی استیشن ۵ و تاثیر آن در بازی‌های ویدیویی

شاید کنسول پلی استیشن ۵در رقابت با کنسول ایکس باکس شرکت مایکروسافت از نظر سخت‌افزاری ضعیف‌تر باشد اما سونی می‌دانسته که چطور باید ضعف سخت افزاری کنسل خود را در مقابل رقیب سرسختش بپوشاند.

شاید سونی اولین شرکتی بود که دوال سنس‌های کنسول خود را به یک کنترلر بی‌سیم شارژی تبدیل کرد. اما سونی به خوبی می‌دانست که این دسته‌ها باید قابلیت شارژ را داشته باشند تا برای کاربران ایجاد مشکل نکنند. بنابراین سونی تصمیم گرفت تا باتری‌ها را درون دوال‌سنس جایگذاری کند و یک کیت شارژ داخل دسته‌ها قرار دهد. برخلاف ایکس باکس که دسته‌ها با یک باتری قلمی انرژی خودراتامین می‌کنند.

سونی در طراحی دوال‌سنس دسته‌های خود خلاقیت نشان داد و امکانات جالبی را از ابتدا در آن گنجاند. برای مثال سنسور تاچ رابه دسته خود اضافه کرد و به مرور با ورود به نسل‌های جدید دوال‌سنس سونی تبدیل به یک دسته گیمینگ فوق‌العاده و بی‌نقص شده است.

پلی استیشن در کنترلر جدیدش به تعبیه قابلیت‌هایی مانند بازخورد لمسی، تریگرهای تطبیق‌پذیر و میکروفون داخلی پرداخته است. DualSense همراه با پورت شارژ USB-C است و سونی دکمه جدید Create را جایگزین دکمه Share روی DualShock 4 یعنی کنترلر نسل قبلی کرده است.

در هر جعبه پلی استیشن ۵، یک کنترلر DualSense هم قرار دارد و اگر به دنبال کنترلر اضافه باشید، می‌توانید آن را به صورت جداگانه و به قیمت ۶۹.۹۹ دلار تهیه کنید.

بدون اینکه کنترلر را در دست بگیرید، درک اینکه تغییرات چقدر بوده‌اند دشوار می‌شود. تریگرهای تطبیق‌پذیر این‌طور کار می‌کنند که زیر دکمه‌های روی شانه (یعنی R2 و L2) موتوری تعبیه شده که بسته به آنچه در بازی اتفاق می‌افتد، نوعی مقاومت زیر انگشتان شما ایجاد می‌کنند. برای مثال هنگامی که مشغول تیراندازی با تیروکمان باشید، مقاومت دکمه R2 باعث می‌شود که کشیده شدن زه کمان را زیر انگشت‌تان حس کنید. یا در مثالی دیگر، هر اتومبیلی در یک بازی مسابقه‌ای سطحی متفاوت از مقاومت را به نمایش درمی‌آورد که بازتابگر هندلینگ هرکدام است.

بسیاری از اتفاقات داخل بازی، مانند طوفان‌ها، سر خوردن روی زمین یا رانندگی روی زمین خاکی، نوعی بازخورد لمسی روی کنترلر به وجود می‌آورند و قادر به غرق شدن در حس بازی‌ها به گونه‌ای خواهید بود که قبلا هیچوقت امکان‌پذیر نبوده است. البته تمام کنسول‌های پلی استیشن ۵ به صورت پیش‌فرض همراه با بازی رایگان Astro’s Playroom هستند که از طریق آن قادر به آشنا شدن با قابلیت‌های مختلف کنترلر خواهید بود.

بنابراین همانطور که گفته شد،‌کنترولرهای PlayStation 5 در بازی و عملکرد بازیکن تاثیرگذارند چرا که سونی در کنترل‌های نسل جدید از ویژگ‌های جدید و جالبی استفاده کرده است. مثلا شما برای حرکت به جلوی کشتی در بازی Astro’s Playroom باید در میکروفون موجود روی دسته فوت کنید! یا عملکرد جالب دکمه‌های L1،L2،R1 و R2 در بازی‌های شوتر است که زمان شلیک اسلحه دکمه‌ها سفت می‌شوند و نکات جالب دیگر.

پلی استیشن ۵ از ابتدا برنده نسل نهم بود

در صنعت بازی‌های ویدیویی رقابت بسیار شدت دارد. در بخش سخت‌افزار از یک سو شرکت سونی با کنسول پلی استیشن از طرفی نینتندو با کنسول سوییچ و از سویی دیگر مایکروسافت با کنسول ایکس باکس بازار را قبضه کرده‌اند و با هم به٬شدت رفقابت دارند.

رقابت بین کنسول‌های پلی‌استیشن و ایکس باکس داستانی به قدمت دو دهه دارد. اما نکته قابل توجه این است که پلی استیشن ۵ در سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۳ برابر بیشتر از کنسول‌های Xbox Series S|X فروش داشته است. پس‌بنابراین در زمینه فروش سونی قوی رقابت را از ایکس باکس ربوده است. در سال ۲۰۲۳، کنسول پلی استیشن ۵ از مرز ۵۰ میلیون فروش عبور کرد. آخرین آمار مایکروسافت نیز با وجود به‌روز نبودن، تایید می‌کند که از Xbox Series S|X حداقل ۲۱ میلیون دستگاه به فروش رفته است. با نگاهی به روندهای فعلی، تحلیلگران معتقدند Playstation 5 از قبل برنده نسل نهم کنسول‌ها شده است.

ساخت بازی برای کنسول PlayStation 5 آسان‌تر از کنسول‌های قبلی است

ساخت بازی برای کنسول‌های مختلف بسیار مهم است. در واقع برگ برنده فروش هر کنسول راحت بودن ساخت بازی برای آن پلتفرم است. موردی که سگا مدت٬ها پیش به آن توجه نکرد و همین مورد باعث شد که شکست بدی را متحمل شود و برای همیشه از تولید کنسول‌ها کناره‌گیری کند.

یکی از فاکتورهای اصلی در موفقیت یک کنسول، بازی‌هایی است که برای آن تولید و عرضه می‌شوند؛ هرچه سخت افزار و پردازنده کنسول مدنظر از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد، بازی‌سازان راحت‌تر بازی‌های متنوعی برای آن تولید می‌کنند.

اگر به یاد داشته باشید، سونی در کنسول پلی استیشن ۳ سیاست عجیبی را اتخاذ کرد که همین سیاست باعث شد تا مدت‌ها استفاده بهینه از سخت افزار آن برای اکثر توسعه دهندگان به امری سخت تبدیل گردد. همین اقدام نیز باعث شد فهرست بازی‌های ساخته شده برای این کنسول به‌مراتب ضعیف‌تر و کم‌تر از ایکس باکس ۳۶۰ باشد و جنگ بر سلطه نسل هفتم را کنسول ردموندی‌ها پیروز شود. سونی از شکست خود درس گرفت و کنسول پلی استیشن ۴ با پردازنده مشابه پی‌سی توانست دوباره در نگاه توسعه دهدنگان محبوب تلقی گردد و بازی‌های فراوان و باکیفیتی برای این پلتفرم راهی بازار شوند.

باتوجه به اطلاعات منتشر شده، شرکت سونی با استفاده از پردازنده AMD Zen 2 در کنسول پلی استیشن ۵ بازهم قرار است رویه پلی اسیتشن ۴ را ادامه دهد و راه را برای بازی‌سازان به‌منظور تولید اثار بزرگ و فراوان باز کند. در همین رابطه مدیرعامل پلی استیشن، در مصاحبه‌ای با GamesIndustry گفت که توسعه دهندگان و ناشران واکنش‌های مثبتی به کنسول پلی استیشن ۵ داشته‌اند و نتایج به‌دست آمده نشان‌دهنده راحتی طراحی بازی در این کنسول است.

مشکلات کنسول نسل نهمی سونی

کنسول پلی‌استیشن طبق روال همیشه نسخه‌های پرو و اسلیم PS5 را نیز روانه بازار می‌کند. معمولا نسخ‌های اسلیم علاوه بر اینکه نسخه کوچک شده کنسول استاندارد هستند از لحاظ سخت افزاری نیز شامل بهبودهایی می‌شوند.

اما همیشه هم نسخه اسلیم نسب به نسخه‌های استاندارد برتری خاصی ندارند و اینبار حتی نسخه اسلیم پلی استیشن ۵ شامل مشکلاتی نیز می‌شود.

علیرغم اینکه پلی‌استیشن اعلام کرده است که کنسول پلی‌استیشن ۵ اسلیم از لحاظ سخت‌افزاری با نسخه قبلی این کنسول تفاوتی ندارد و عملکرد هر دو کنسول مشابه یکدیگر است اما ظاهرا PS 5 Slim هم چندان بدون ایراد نیست.

از نظر ظاهری برخلاف نسخه استاندارد، پنل‌های کناری این کنسول توسط یک خط مشکی رنگ، از یکدیگر جدا شده‌اند. پنل‌های بالایی براق و پنل‌های پایینی مات هستند. ابعاد این کنسول، ۳۰ درصد کوچک‌تر از مدل‌ قبلی است و همچنین وزن آن هم ۱۸ تا ۲۴ درصدی کاهش داشته است. در آخر برای اضافه کردن درایو نوری به کنسول، باید پنل کناری را جدا و درایو را نصب نمایید.

همچنین نقطه ظعف دیگر این نسخه از کنسول نحوه قرار دادن آن است. کاربران قادر به قرار دادن کنسول‌های پلی استیشن هم به صورت افقی و هم عمودی هستند. اما مدل‌ اسلیم پلی استیشن ۵ برای قرار گیری در حالت ایستاده، به یک پایه جداگانه به قیمت ۳۰ دلار نیاز دارد. در بسته بندی جدید تنها یک پایه فلزی برای قراردان کنسول در حالت افقی قرار گرفته است.

برای تبدیل کنسول‌های دیجیتال به حالت استاندارد، باید درایو نوری با قیمت ۷۹.۹۹ دلار خریداری کنید. بنابراین با توجه به قیمت پایه ۴۴۹.۹۹ دلاری این مدل، خرید نسخه دیجیتال و ارتقای آن اصلا به صرفه نیست.

پنل‌های کناری کنسول‌ جدید، همانند مدل‌های قبلی یک پارچه نیستند و قسمت بالایی و پاینی پنل باهم متفاوت هستند. همچنین بخش براق پنل‌ها، در برابر خط و خش بسیار آسیب پذیر است.

بازار، بازی‌های این کنسول

همانطور که اشاره شد، از عوامل و علت‌های موفقیت هر کنسول بازی‌های انحصاری آن می‌باشد. پلی استیشن ۵ از لحاظ تولید، توسعه و پشتبانی بازی‌های انحصاری بسیار خوب عمل کرده است. البته این مورد به تجربه پلی استیشن از کنسول‌های قدیمی‌تر بازمی‌گردد.

این کنسول همیشه بازی‌های انحصاری بسیار خوبی را معرفی کرده است. از بهترین بازی‌های انحصاری PlayStation می‌شود به بازی محبوب و پلتفرمی Crash، بازی آنچارتد، The Last of US، Marvels Spider Man و… اشاره کرد.

همچنین بازی‌های دیگری نیز روی این کنسول عرضه می‌شوند که انحصاری نیستند اما کیفیت بالای ارائه آن‌ها و تجربه آن با این کنسول نسل نهمی سونی خال از لطف نیست.

در زیر می‌توانید لیستی از بازی‌های محبوب پلی استیشن را مشاهده نمایید:

 • Astro’s Playroom
 • Demon’s Souls
 • Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
 • Sackboy: A Big Adventure

بازی‌های چند پلتفرمی و شخص ثالث

 • Assassin’s Creed: Valhalla
 • Borderlands 3
 • Bugsnax
 • Devil May Cry 5: Special Edition
 • Destiny 2: Beyond Light
 • Dirt 5
 • Fortnite
 • Godfall
 • Just Dance 2021
 • Overcooked: All you can eat
 • Observer: System Redux
 • Planet Coaster: Console Edition
 • The Pathless
 • Warhammer: Chaosbane — Slayer Edition
 • Watch Dogs Legion
 • Maneater
 • NBA 2K21
 • No Man’s Sky

همچنین فروشگاه آنلاین پلی استیشن به مناسبت‌های مختلف تخفیفات گوناگونی را به کاربرانش ارائه می‌دهد که این موضوع نیز طرفداران این کنسول را راضی نگهداشته است.

کنسول پلی استیشن ۵ از لوازم جانبی با کیفیتی بهره می‌برد که البته باید آن‌ها را به‌‌صرت جداگانه تهیه نمایید.

برای مثال اگر به دنبال تجربه‌ بازی‌های آنلاین و چند نفره هستید، یکی از نخستین چیزهایی که حتما به آن نیاز پیدا می‌کنید هدستی باکیفیت است. سونی یک هدست انحصاری معرکه برای کنسولش ساخته که Pulse 3D نام دارد. این هدست به لطف تکنولوژی صوتی Tempest 3D از صدای سه‌بعدی پشتیبانی می‌کند و تا سقف ۱۲ ساعت عمر باتری دارد.

از دیگر لوازم جانبی ضروری می‌توان به یک کنترلر DualSense ثانویه اشاره کرد. با خرید کنترلر دوم، امکان تجربه دونفره بازی‌ها با دوستان و اعضای خانواده مهیا می‌شود و یا زمانی که باتری یک کنترلر تمام شده، می‌توانید فورا کنترلر دوم را به دست بگیرید و بازی را آغاز نمایید. همچنین پلی استیشن یک پایه شارژ هم ساخته که دو کنترلر روی آن جای می‌گیرد و زمانی که پای کنسول نیستید، دوال‌سنس هایتان را شارژ می‌کند.

گذشته از تمام این‌ها ممکن است دلتان یک ریموت کنترلر PlayStation 5 Media برای استریم محتوا، یک هدست واقعیت مجازی PlayStation VR برای تجربه بازی‌های جدید و تازه و همچنین یک دوربین PS5 HD Camera برای استریم آنلاین بازی‌هایتان بخواهد. شما می‌توانید تمامی این اقلام را با قیمت و کیفیتی مناسب تهیه کنید و از استفاده آن‌ها لذت ببرید.

پلی استیشن ۵ یا ایکس باکس سریز را از کجا بخریم

اگر قصد خرید پلی استیشن ۵ و یا ایکس باکس سریز را داشته باشید و یا حتی بخواهید قیمت روز این کنسول‌ها را بررسی کنید می‌توانید سری به وب‌سایت و رسانه گیماتک به نشانی www. game-a-tech.com بزنید. همچنین می‌توانید شبکه‌های اجتماعی این رسانه را در اینستاگرام (Game_a_tech@) و تلگرام (T.me/Game_a_tech) دنبال کنید.

در این وب‌سایت همچنین می‌توانید بازی‌ها و کنسول‌های کارکرده خود را به سایر کاربران بفروشید و بازی‌های جدید فراهم کنید.

رسانه سرگرمی گیماتک بیش‌تر به بررسی کنسول‌ها و بازی‌های روز دنیا می‌پردازد و همچنین علاقه‌مندان به تولید محتوای مربوط به بازی‌های ویدیویی می‌توانند با این رسانه همکاری داشته باشند. این رسانه از سال ۹۶ در بسترهای مختلف اینترنت و در حوزه بازی‌های ویدیویی، تکنولوژی و… مشغول به فعالیت است.

شما می‌توانید اخبار مربوط به بازی‌های ویدیویی را از این وب‌سایت پیگیری کرده و بخوانید و همچنین از بررسی و اخبار بازی‌های روز دنیا آگاه شوید.

منبع: گیماتک

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
3 نظرات
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
محمدطاها
محمدطاها
3 months ago

واقعا بازی های انحصاری سونی و پلی استیشن یه چیز دیگه واقعا فوق العادن

جواد عزت الهی
جواد عزت الهی
2 months ago

متاسفانه از سونی ۲ دیکه بازی نکردم روزکاری داشتیم اون دوران

گیمفا
گیمفا
2 months ago

ps5 توزمینه بازی های انحصاری واقعا خوب عمل کرده

دکمه بازگشت به بالا