فیلم و سریالمقالات

نظرات منتقدان اولیه فیلم جوکر ۲۰۱۹

به بررسی نظرات اولیه منتقدان به فیلم حیرت انگیز جوکر ۲۰۱۹ (Joker) می پردازیم،با ریور وب همراه باشید.

 

 

 

مجله امپایر:

بازی واکین فینیکس در نقش شخصیت آرتور(جوکر)، شگفت انگیز است. پیش‌تر تاد فیلیپس در زمان نگارش فیلمنامه گفته بود که فینیکس تصویری بیش از آنچه را در فیلم تعریف شده است ارائه می‌دهد و حال باید گفت: که این بازیگر کار خود را به بهترین شکل انجام داده است. فینیکس برای ایفای نقش وزن خود را به‌شدت کاهش داده است، بسیار لاغر، نحیف و گرسنه به نظر می‌رسد. سایه‌ها، استخوان‌های بیرون‌زده‌اش را نمایان‌تر می‌کنند.

حرکات بدنی وی بسیار دقیق هستند: نوع راه رفتن و حرکات بدن، لخ لخ راه رفتن و پایش را روی زمین کشیدن، دویدن‌هایش، نشستن‌هایش، سیگار کشیدن‌هایش و لحظاتی که خود را به گوشه‌ای می‌راند. جوش‌وخروشِ معمولِ وجودی وی به بهترین شکل به تصویر کشیده شده است و این نقش‌آفرینی بسیار بی‌نظیر و دلربا است، حتی در لحظاتی بیننده را کاملاً مبهوت و میخکوب می‌کند.

 

سینما بلِند

این فیلم تفسیری عالی از شخصیت جوکر بوده که به تغییراتی نیاز داشت و این تغییرات در اجرای نقش‌ها ایجاد شده‌اند و باید گفت نقش‌آفرینی واکین فینیکس بسیار چشمگیر است و وی نقش شخصیت جوکر را طوری از آن خود کرده است که گویی وی اولین بازیگری است که توانسته شخصیت جوکر را از آنِ خود کند. آرتور شخصیتی شیدایی دارد و اغلب اوقات آن چیزی را که در درونش است بروز می‌دهد و فردی برون‌گرا است، اما فینیکس آن طور که خواسته این شخصیت را به کنترل خود درآورده و کاری کرده است آشوب درونی این شخصیت، عادی جلو کند.

بعد از تماشای فیلم شدیداً احساس می‌کنید که باید دوش بگیرید، اما وقتی دوش گرفتید و خودتان را خشک کردید و لباس‌تان را پوشیدید، آن زمان است که تنها می‌خواهید صحنه به صحنهٔ فیلم را تجزیه‌و‌تحلیل و موشکافی کنید.

 

جوکر joker 2019

 

وِرایتی

واکین فینیکس نقش شخصیت جوکر را عجیب و درواقع به شکل بسیار خوبی ایفا می‌کند و جوکر را فردی با ذهنی کاملاً تعطیل به تصویر می‌کشد. بااین‌حال وی کاملاً روی نقش کنترل دارد و خود بهتر می‌داند چه اندازه مسحورکننده است. فینیکس کاملاً به حالت ناامیدی و استیصال شدیدِ شخصیتِ غمگین آرتور وفادار مانده است.

در زمان تماشای فیلم دائم یاد این موضوع می‌افتید که تا چه اندازه طراحی و حالات حسی فیلم «جوکر»، مدیون دو فیلم Taxi Driver (راننده تاکسی) و The King of Comedy (سلطان کمدی) است. برای فیلمساز بااستعدادی چون تاد فیلیپس که می‌تواند امضای خود را داشته باشد، این امر را باید اتکای بیش از حد به بت‌هایش (آن دو فیلم) دانست.

بااین‌حال تاد فیلیپس در فیلمنامهٔ این اثر، توانسته به نحوی خیره‌کننده، فردی روانی را که پایبندی جالبی به اصول اخلاقی دارد خلق کند، شخصیتی که در دوران مملو از تیراندازان و تیراندازی که امیدی به سیاست سالم هم در آن نیست، از دل رؤیاهای نابوده‌شده و با تنفری عمیق، لب به سخن می‌گشاید.

 

هالیوود ریپورتر

آنان توانسته‌اند مسیر پرپیچ‌وخم تبدیل‌شدن شخصیتی منزوی و تنها به قاتلی آشفته را به شکلی باورپذیر به تصویر بکشند. شخصیت جوکر در این فیلم بیشتر شخصیتی روانی بار است و ریشه این شخصیت به جامعهٔ بیگانه‌ای که در آن است برمی‌گردد و سبک این فیلم پیرو فیلم Taxi Driver است که در آن ظهور پررنگ از شخصیتی بسیار شرور به نمایش درمی‌آید. می‌توان گفت که فیلم «جوکر»، بهترین فیلم مربوط‌ به دنیای شخصیت بتمن از زمان فیلم The Dark Knight است و شرکت برادران وارنر (Warner Bros) باید به فروش خوب این فیلم در گیشه نیز امید زیادی داشته باشد.

موردی که در بازی واکین فینیکس باید توجه زیادی به آن شود و نقش‌آفرینی وی را چشمگیر می‌کند، نمایش همزمان آشوب یک فرد و البته متأثرکننده بودن عجیب آن است.

 

آی جی اِن

فیلم «جوکر» در این دوران، یک فیلم کمیک بوکی فوق‌العاده است. این فیلم برای سؤالات آشفته‌کننده‌اش، پاسخ‌ها را جویده‌شده در دهان شما قرار نمی‌دهد، این فیلم سبب می‌شود از خود در مورد جامعهٔ ظالمِ رو به افول سؤال بپرسید. واکین فینیکس نقش جوکر را به بهترین شکل ممکن ایفا کرده و تعهد کاملی به کار خود داشته است، با این همه، برداشت آزاد و استادانهٔ تاد فیلیپس از داستانی که ریشه آن در کامیک‌های دی‌سی است و تبدیل «جوکر» به فیلمی که چه طرفداران کامیک‌ بوک‌ها و چه تماشاچیان معمولی، همگی را به یک اندازه و به بهترین و درست‌ترین روش ممکن، آشفته‌حال و غمگین می‌کند را باید ستود.

 

 نگاهی به برخی توییت‌های منتقدان و کارشناسان حوزه فیلم و سینما

 

اینترنشنال فیلم کریتیک

فیلم «جوکر» تأثیر دلخواه خود را می‌گذارد و باید آن را فیلمی آشفته‌کننده خواند که همزمان اثری ارزشمند و در خور ستایش و تراژیک است. فینیکس در این فیلم همچون شیر می‌غرد؛ بازی هولناک و خارق‌العاده در نقش دلقک جنایتکار دارد که بسیار دقیق و بی‌لغزش است، به شکلی شگفت‌انگیز بی‌نقص است و این نقش را باید در بالاترین جایگاه اجراهای همیشه بی‌نظیرش قرار داد.

فیلم «جوکر» تاد فیلیپس، تصویری بی‌پروا و درگیرکننده از تجزیه و ازهم‌پاشیدگی مردی بی‌حوصله و دلزده است که همواره احساس پوچی و یأس را همچون صلیب به دوش می‌کشد و این حالات، وی را به سمت خشونتی تصورنکردنی سوق می‌دهد. فیلم «جوکر» با الهام از فیلم کلاسیکی چون «رانندهٔ تاکسی»، به بی‌ثباتی روحی و روانی انسان اشاره دارد که وی را در گردابِ رفتار افراطیِ گنگ، دست‌وپا‌بسته رها می‌‌کند.

فینیکس حس تراژیک را در فیلم به وجود می‌آورد، مالیخولیایى زیبا در تبدیل‌شدنش به جوکر؛ فرای نقش بازی کردن و بازیگری، فینیکس به شکلی دیوانه‌وار پردهٔ سینما را به آتش می‌کشد؛ در درک شخصیت و بازی، زمان‌‍‌بندی دقیق و بی‌نقصی دارد که باید صادقانه بگوییم، ترکیب این دو، یکی از شگفت‌انگیزترین متدهای بازیگری است.

 

جیمز جونز از شرکت جیمز جونز فیلمز

باورم نمی‌شود که فیلم «جوکر» چقدر خوب است. این فیلم شاهکار است. سرگرم‌کننده، تاریک، زیبا، پر از خشم و در یک کلمه عالی! واکین فینیکس استاد است و هر شات شگفت‌انگیز!

 

جوکر joker 2019

 

 

الکس بلینگتون از سایت FirstShowing

باید گفت دوران قبل از «جوکر» و دوران بعد از «جوکر». نمی‌دانم که دنیا آمادهٔ تماشای این فیلم هست یا نه. «جوکر» فیلمی با داستانی گره‌دار و پرپیچ‌وخم است. دیوانه است. بی‌پروا و رک است. فیلم از جنب‌وجوش نمی‌افتد و سکته ندارد. وای! باور نمی‌کنم چنین چیزی هم وجود داشته باشد! ولی دارد و در راه است.

 

جک لوک، خبرنگار سایت Muck Rack

واکین فینیکس خارق‌العاده است. فیلم «جوکر» تاریک، خشن و دیوانه‌وار است.

 

لورنزو چیارکالو، خبرنگار سینمایی

همان جوکری که لیاقتش را داشتیم، محفلی از کمدی و آتش. این فیلم یک سیرک است، کارناوال است، انهدام است! فینیکس با بازی پیروزمندانه‌اش، ما را در این هرج‌ومرج و مریضی اجتماعی به حیرت می‌آورد.

 

شرکت برادران وارنر (Warner Bros) و دی سی کامیک اعلام کردند که این فیلم قرار است در تاریخ ۴ اکتبر ۲۰۱۹ (۱۲ مهر ۱۳۹۸) به‌روی پرده‌های سینما برود.

 

 joker 2019

 

 

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x